Splendor MARVEL

(Recenze od Sváči)

Kdo by odolal obrovské moci, která je soustředěná z celého vesmíru. Nekonečná a ultimátní síla. Ukrývá se v šesti kamenech nekonečna, po kterých pase Thanos. Nepatrný problém může být jen to, že jsou rozesety po celém univerzu a ještě dál, a nelačníte po nich sami. Navíc potřebujete mít všechny najednou. Pomoc můžete hledat u superhrdinů, padouchů a komiksových potvor, jako společná crew můžete uspět. Teď vám určitě spadl kámen ze srdce, že v tom nejste sami, že? Nemůžete ale čekat do nekonečna, pase po nich každý kolem vás a brzy bude pozdě! Karetní hru Splendor ze světa MARVEL můžete získat v češtině od vydavatelství Blackfire.

Na stole máte rozdané tři řady karet ze tří balíčků a vyštosované žetony kamenů dle barev. Dále se pro vás vyložily i vícebodové destičky, které představují spešl místa, které vám poskytnou zázemí. Najdete tam známé lokace jako Asgard, nebo Wakandu. Hráč má ve svém tahu možnost, buď vzít žetony kamenů, nebo za žetony kamenů koupit odpovídající kartu nějaké postavy. Ze začátku si prostě musíte vzít žetony, abyste si pak mohli dovolit nějaké pořádné bijce. Vyberte si buď tři kousky různých barev, nebo dva kousky stejné barvy, pokud v kopičce ještě zbývají alespoň čtyři. Nicméně nebuďte hamoun, maximum drahokamů můžete mít jen 10, pak vám už budou propadávat. Pokud jste extra vybíraví a nedočkaví, tak vám přijde vhod ještě poslední možnost, a to vzít si do banku vámi vytouženou kartu a k ní ještě šedivý žolíkový žeton s logem S.H.I.E.L.D.u.

Jak se říká, každý má svou cenu, otázkou je, jak vysokou. Tady se s tím nikdo nijak netají a otevřeně ji přiznávají na kartách ve sloupečku vlevo dole. První řádek karet již po prvním pohledu prozradí, že nenahazuje cenu moc vysoko. Kamenů není zapotřebí mít moc, většinou stačí několik drahokamů po jedné barvě. Jakmile už získáte nějakého pomocníka, například kartu s modrým pruhem, už se vám napořád počítá, že máte jeden modrý kamen do foroty. Později tedy budete moci nakupovat zadara, tedy neutratíte žádný žeton, cena bude zaplacena stejným počtem již vyložených karet v potřebných barvách.

S vyšším štůskem nadšených kumpánů ve vaší grupě se nejen kupují snáze kolegové z první řady, ale otevírají se nám dveře i pro druhou dražší řadu. Nezapomínejte po očku neustále sledovat, zda už nemáte dostatek zdrojů pro osvojení nějaké ze základen. Hodí vám vždy tři bodíky. A nemusíte se omezovat jen na jednu, jen je vyberte ostatním, ať jim zbydou jen oči pro pláč. Později, až přijde ta správná chvíle, zakupte si nějakého nadupance z třetí šmekrovní, a také nejdražší řady. Nejen, že čím vyšší řada, tím vám dají více bodů, jejichž hodnotu máte udanou v levém horním rohu karty. Ale třetí řada vám poskytne i kýžený poslední zelený kámen.

Jedna destička nepředstavuje lokalizaci, ale zobrazuje logo Avengerů. Tento bodový nášup získáte, pokud máte na své přehlídce týmu alespoň tři Áčka. Avšak pokud vás protihráč předběhne v počtu Áček, tato destička i s body udanými na ní putuje pěkně k sousedům. Jakmile máte všechny potřebné kameny, dostáváte nárok na uzmutí poslední destičky, která ukončí hru. Musíte ale současně již mít pro finiš na svém kontě 16 bodů. Pokud vás někdo předběhne, ukončí hru a vezme konečnou desku, nemusí být všem ještě dním konec. Můžete ho ještě nadrbat díky konečné výši vašich bodů, když se dojede kolo.

Závěr

Moje hodnocení: 8,5 z 10
Pokud znáte klasickou hru Splendor, zjistíte, že podobnost je víc než zřejmá. Změn nenajdete mnoho, ale nebylo to ani zapotřebí, klasický Splendor je prostě skvělý. Marvelácký Splendor čerpá z bezedné studnice komiksových postav a z tématiky sběru kamenů pro rukavici nekonečna, což se popravdě ke klasické hře nabízelo. Karetku si určitě oblíbí i ti, kteří Avengerům nehodlují, ostatní si ji zamilují. Žetony jsou vyrobeny z poctivého materiálu, mají svou váhu. Hraní zvládnete i za půl hodinky. Užijete si ji jak v duelu, tak v plném počtu čtyř hráčů. Z našeho pohledu je vhodná i pro mladší hráče, než je uvedeno na krabici (10+), protože není nutné pracovat s textem a herní mechaniku také zvládnou levou zadní.

PLUSY
+ Licenční MARVEL téma
+ Krásné ilustrace
+ Jednoduchá herní mechanika
+ Kvalitní žetony

MÍNUSY
– Jakmile získáte zásobu pro nákup, hra končí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *