Karak: Goblin

(Recenze od Váši)

Vítej hrdino! V nedaleké gobliní jeskyni se probudilo zlo, které sužuje naši vesnici. Pokud se ti podaří porazit tamního zlého vládce, dostane se ti obdivu celé naší vesnice, a stane se z tebe ten největší hrdina! Chvilku před tebou už několik hrdinů vyrazilo, na přípravu není čas, veškeré potřebné vybavení si posbíráš v jeskyni. Na dobrodružství v gobliní jeskyni se můžete vydat díky vydavatelství Albi.

Vžijte se do role jednoho z šesti hrdinů a vyrazte probojovat se skrze 3 patra jeskyně. Na samém konci na vás čeká souboj s pánem této jeskyně. Tato karetní hra je určena pro 2-4 hrdiny a probíjení se jeskyní vám zabere přibližně 30 minut. Po tom co si vyberete postavu, obdržíte balíček základních šesti akčních karet, který postavě přísluší. Dále každý hráč obdrží 5 karet s ukazatelem jeho životů. Teď už vám nic nebrání v tom aby jste se pustili do křížku s první příšerou na kterou narazíte.

Na stole před vámi se nachází 3 patra jeskyně a v každém z nich je hned několik příšer. Ze svého balíčku (obsahující na začátku hry šest karet) si doberete čtyři karty. Ve svém tahu můžete vykonat jednu ze tří akcí. První, tou nejdůležitější, je boj. Vyberete si příšeru, se kterou se chcete utkat, a zahráním karet z ruky se ji pokusíte porazit. Karty zahrané v souboji na sebe musí barevně navazovat, a tak vítězství v boji nebude kolikrát vůbec jednoduché. Pokud se vám to ale povede dostanete z příšery zaslouženou odměnu. Může se jednat o novou akční kartu do vašeho balíčku nebo o vybavení pro vašeho hrdinu, které vám dá nějaký trvalý bonus. Každé patro má svého klíčníka. Za jeho poražení získáte klíč od nižšího patra a posunete se tak blíže k finálnímu souboji s pánem jeskyně.

Druhou akcí, ze které máte na výběr, je šmelení s obchodníkem. Za nějaké vaše vybavení nebo vybojovanou akční kartu si u něj můžete pořídit věci, co zde nechali ostatní hrdinové, a nebo jeden ze tří výtečných lektvarů. Třetí, tou nejméně příjemnou možností, je oživení. Pokud se vám v předchozím kole podařilo přijít v boji o poslední svůj život, jeden svůj celý tah musíte vynechat. Odměnou za tento pořádný odpočinek vám bude navrácení všech životů o které jste doposud přišli. Jakmile se některý hrdina probojuje až na konec, a dá výprask i pánovi jeskyně, stává se ihned zaslouženým vítězem.

Závěr

Moje hodnocení: 6/10
Velmi malá krabička v sobě ukrývá 145 karet a v šesti různých jazycích složené malé papíry pravidel. U nich se hned pozastavím. Na to, že jsou krátká a velmi jednoduchá, najdete zde spoustu chyb. Naštěstí základní mechanismy, jak hra funguje, se z nich pochopit dá. Navíc Albi již má opravená digitální pravidla ke stažení na svých stránkách. Hra má stejně jako větší Karak krásné ilustrace a není jim co vytknout. Jinak je to ale se symbolikou na kartách. Srdíčko a štít od sebe na první pohled vůbec nerozeznáte. Nicméně každý symbol na kartě vlastní své určené místo a po pár odehraných partiích si na to jednoduše zvyknete.
U prvních her vás to ale jistě bude rozčilovat, stejně jako nás. Naštěstí to je to poslední co se na téhle hře nepovedlo. Před první hrou jsem si říkal, to by mohlo bavit i hráče, nejen děti, pro které je hra především určena. To se bohužel při žádné partii nestalo, hra nenabízí téměř žádné strategické možnosti a pouhé stavění vašeho bojového balíčku nás nenadchlo. Hra tedy u nás zůstává pouze na zabavení mladšího osazenstva. Pokud mají vaše děti rádi deskovou hru Karak a vám už házení kostek leze krkem, můžete jim nabídnout tuto karetní variantu. Díky jednoduchým pravidlům a krásným ilustracím jistě uspějete.

PLUSY
+ malá krabička na cesty
+ krásné ilustrace
+ barevné karty na stole vypadají skvěle

MÍNUSY
– chyby v pravidlech
– zkušenějším hráčům toho hra moc nenabídne 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *