Decrypto

(Recenze od Sváči)

Bacha, někdo vás napíchl! A teď vás určitě poslouchá! Nemůžete nikomu nic říct jen tak napřímo, bez obalu. Všechno může být použito proti vám. Potřebujete nějaké rafinované šifry, které bude schopný rozluštit váš tým, ale pro nepřátele budou znít jako snůška nesmyslných blábolů. Nicméně vy vaše nepřátele také odposloucháváte a snažíte se přijít na jejich zprávy. Je to závod, kdo dřív prokoukne koho. Buďte kujóni, kteří zamotají nepřátelům hlavy, ať jsou nahraní! Párty hru Dekrypto dešifrovalo do češtiny vydavatelství Blackfire.

V krabici najdete balíček karet s hesly, balíček kartiček s tajnými číselnými kódy, dva panely se čtyřmi obrazovkami k dešifrování tajných hesel z kartiček a několik žetonků pro značení uhádnutí nebo prolomení slabé šifry. Nakonec najdete i přesýpací hodiny a blok oboustranně potištěných formulářů pro zapisování odvysílaných slov a vašich postřehů. Rozdělte se do dvou skupin a vyberte si, kdo bude hrát za černou barvu a kdo za bílou. Pojmenujte se, vhodný název je půlka úspěchu. Pak si lízněte čtyři karty, a vložte je do svého dešifrovacího zařízení. Každý monitor má číslo jedna až čtyři. Tyto čtyři hesla jsou tajná a k nim přidělená čísla také. Oba týmy mají svá a snaží se je ochránit.

Jeden z hráčů si lízne čtvercovou kartu s kódem. Kód se skládá ze tří čísel (1-4), kde je další důležitou informací i jejich pořadí. Nikomu ji neukazujte, jen si přečtěte čísla a jejich odpovídající hesla z desky. Na obrázku vidíme, že máme hesla 1- Instalatér, 2- Léto, 3- Umění a 4- Slipy. Zkuste se nyní zamyslet, jak byste jednoslovně napověděli ostatním hráčům ze své skupiny, které heslo máte na mysli, ale ne tak blízce, aby ho později vaši protihráči neidentifikovali. Zároveň nápovědy musíte uzpůsobit i ostatním slovům, aby nebyly vhodné i k přiřazení k jinému heslu. Stejně postupujte i u dalších dvou slov dle kódu. Následně budete napovídat třemi jednoslovnými vámi vymyšlenými šiframi v pořadí kódu.

Uvedeme si příklad, že napovídající zahlásí: „Socha, záchod, Superman.“ Oba týmy si zapíší nápovědy a tým napovídajícího se pokusí potichu poradit a přiřadit k nápovědám čísla. Poté nahlas přečte kód z formuláře a šifrant přečte kód z karty. Pokud se kódy shodují, je to v pořádku. Pokud ne, máte první trestný černý žeton. Protihráči si zapíší správná čísla k nápovědám do formuláře a při luštění příštích šifer se už budou moci chytat předchozích nápověd. Pak protihráči provedou stejné vysílání a zahlásí tři nápovědy.

Další kolo napovídá další hráč z týmu a lízne si novou kartu kódu. Už to bude mít trochu náročnější, protože musí vymyslet nápovědy dostatečně vzdálené nápovědám vašeho spoluhráče. Když u jedničky řeknete heslo například Koupelna, bude to k již oznámenému Záchodu moc jednoznačné. Musíte vymyslet třeba Povolání, Voda, Mario, Horká, nebo Vedení. Nicméně pokud se vám povede lest na protihráče, můžete je šikovnou nápovědou svést ze stopy, že třeba slovem „Keramika“ budou myslet, že to bude k soše a k umění, ale to už pro spoluhráče obsadíte jiným lepším slovem a keramika může pasovat i k instalatérovi… Stačí si jen se slovy trochu pohrát.

Po vyhlášení nápověd už nejdříve tipují číselný kód protihráči, pak spoluhráči a nakonec je oznámíte vy. Podle potřeby se rozdají žetony. Později se oběma skupinám nakupí nápovědy a tipy kódů už budou pro protihráče méně mířené od boku. Jakmile jeden tým prolomí šifry a uhodne kód nepřátel dostane bílý žeton. Tři bílé žetony už znamenají vítezství.

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Skvělá party hra, kterou bychom ve zkratce popsali jako „vylepšená Krycí jména“. Tímto popisem byste mohli hráče trochu nalákat, protože leckdo se při vysvětlování pravidel zděsí. Hra působí zbytečně komplikovaně. Nesmíte se ale vzdávat tak lehce a musíte slíbit, že pravidla pochopí při první hře. Je zábavná, nutí přemýšlet, být kreativní a zároveň spolupracovat v týmech. Navíc se všichni střídají, není vymýšlení nápověd celou hru jen na jednom hráči. Dále týmy nehrají jen vedle sebe, hra je provázaná mezi oběma skupinami, musíte poslouchat i nápovědy druhého týmu a snažit se kódy prolomit. Karet s nápovědami najdete dostatečnou zásobu, celkem se vám nabízí 440 hesel, aby se vám hra hned neohrála. Hra je vhodná i pro větší skupiny hráčů, ale ideálně doporučujeme 4-8 hráčů. Hru můžete mít hotovou za 30 minut, ale záleží, jak velké časové úseky pro přemýšlení si dovolíte.

PLUSY
+ Velké množství hesel
+ Super party hra
+ Velikost vhodná na cesty

MÍNUSY
– Pravidla se těžko vysvětlují

1 Comment

  • Nymeria

    Článek by chtěl poněkud učesat, zjevně selhal beta read. Někdy je špatný slovosled („Protihráči si zapíší k nápovědám správná čísla a při příštích šifrách už budou moci se chytat předchozích nápověd.“). Ale hra vypadá super!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *