Hlavně klid!

(Recenze od Sváči)

Představte si tiché a klidné místo. Oázu hojnosti prostupující relaxační melodií, štěbetáním ptáčků a bezmezným mírem, kde za obrovským palmovým lupenem jemně duní vodopád a kolem překypuje život a láska. Můžete se naprosto uvolnit a užít si jen to, že existujete. Přijde vám to jako nudné téma pro párty hru? Tak to pro Vás máme dobrou zprávu. Stresometr z této hry prdnul, protože tak vysoké hodnoty snad nejdou změřit. Tady vás čekají jen potoky potu, děsy v očích a s trochou snahy i slzy v očích z vypětí… a nebo ze smíchu! Párty hra nese příznačné jméno Hlavně klid! a s klidným srdcem nám ji přineslo v češtině vydavatelství Albi.

V krabici najdete dva druhy karet s otázkami, barevné hrací kostky s písmeny, přesýpací hodiny a destičku pro počítání přetáčení hodin. Při hře se zabaví většina hráčů. Rovnou čtyři z vás totiž dostanou své úkoly, i když je na tahu jen jeden z nich. Jste-li aktivní hráč, budete odpovídat na otázky. Ty vám bude předčítat hráč po vaší pravici ze své kartičky, na které hned můžete ústně chrlit odpovědi. Ale současně vám bude číst otázky i váš spoluhráč po vaší levici. Na ty však už musíte odpovědět pouze tak, že slovo vyskládáte z písmen na hracích kostkách. Na odpovídání máte celkem 2 minuty, tedy čtyři 30-sekundové úseky měřené přesýpačkami. Čtvrtý hráč má zodpovědnost za hlídání času. Musí hodiny otočit hned, jakmile se dosypají.

Pro větší pocit presu samozřejmě musíte odpovídat na obojí najednou. Získané vítězné body z odpovědí na první kartičku se násobí se získanými vítěznými body z druhé. Pokud tedy z jedné kartičky nedostanete ani jeden bodík, je jedno, kolik máte z druhé, napíše se vám vždy jen nula. Pokud na nějakou otázku nevíte odpověď, máte možnost jednou za kolo využít zkrácení časomíry o 30 sekund za přeskočení otázky. To se ale může vyplatit, protože pokud nevíte hned tu první, rovnou přeskočte, počítá se vám jako splněná. Nicméně jeden bod je pak dosti draze vykoupený čtvrtinou času.

Závěr

Moje hodnocení: 7,5 z 10
Zábavná párty hra, která přinese do každé společenské příležitosti notnou dávku vzrušení. Otázky nejsou nijak složité, v této hře jde především o um multitaskingu, nežli o vědomosti. I když znáte odpověď na otázku pro kostky, musíte se soustředit pro hledání správných písmen a zároveň poslouchat i druhého hráče a odpovídat na jeho otázky, které mohou být i ve stylu seřadit písmena daného slova podle abecedy, nebo který výraz nepatří do výčtu a proč. Současně čas se krátí a ostatní se královsky baví, jak panikaříte a zbrkle a bezmyšlenkovitě točíte v rukách kostkami. Jak všichni víme, trápení ostatních hráčů při hektickém hledání odpovědí nám přináší spoustu škodolibé radosti a smíchu. Hra má jednoduchá pravidla a pro fajnšmekry počítá i s náročnějšími variacemi, kdy si hráč hlídá ještě ke všemu čas sám.

PLUSY
+ Originální párty hra
+ Vhodné pro početnější skupinu
+ Stupňování náročnosti hry

MÍNUSY
– Absence bodovacího bločku
– Některé otázky/odpovědi byly zbytečně složité nebo neznámé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *