Prehistories

(Recenze od Váši)

Kdysi dávno, přibližně před třemi miliony let, kdy doba kamenná byla v plném proudu, běhalo jídlo všude kolem. Pokud jste měli hlad, domluvili jste se s několika kámoši a vyrazili na lov. Je libo mamutí kejtka, nebo šavlozubí pečeně? Výběr zdaleka nekončí. Loviště přetéká všemi možnými dobrotami. Jako jídelní menu pak poslouží stěna vaší jeskyně. Stařešinové to mají rádi, když vidí, na co se jejich pupík může těšit. Co si dnes k večeři dáte vy? Své menu v češtině si nyní utvořte díky vydavatelství Tlama Games.

Hra je určena pro 2-5 hráčů a její herní doba se pohybuje něco kolem třiceti minut. Každý z hráčů bude mít na starosti svůj vlastní pravěký klan. V roli šamana budete posílat své lovce, aby vám přinesli něco dobrého na zub. Jídlo ale nechme stranou. Ulovené zvíře si můžete zakreslit na svou zeď v jeskyni a zanechat po sobě nesmazatelnou památku. Vaším cílem bude zbavit se jako první svých osmi totemů a stát se tak nejslavnějším kmenem široko daleko. V krabici naleznete oboustranný herní plán s lovišti zvěře, pětkrát jeskyni na zaznamenávání vašich maleb, 75 různě velkých dílků obsahující obrázky lovné zvěře, 40 totemů (8 pro každého hráče), 9 karet požadavků stařešin, a nakonec 12 karet lovců pro každého hráče.

Před začátkem hry umístěte na každé prázdné loviště dílek se zvířetem. Loviště jsou rozdělena podle velikosti dílků. Najdete zde tetrisové dílky ve velikosti od 1 do 4, plus jedno loviště, kde se nacházejí legendární zvířata, na které si hned tak někdo netroufne. Ještě z krabice náhodně vylosujte 4 karty požadavků, které vám umožní za splnění určitých podmínek zbavit se vašich totemů a posunout tak svůj klan k touženému vítězství.

Herní kolo se dělí na dvě části. V té první si každý hráč zvolí ze svých karet z ruky, kolik lovců a o jaké síle pošle v tomto kole na lov. Všichni hráči karty odhalí najednou. Každý si sečte sílu svých lovců a ten, kdo má nejslabší skupinku, tak se pohybuje nejrychleji. Tím pádem dorazí na místo lovu první a má na výběr ze všech lovišť (samozřejmě jen z těch lovišť, na které jeho lovci stačí). Takhle to pokračuje, dokud i ta nejsilnější skupinka pralidí nepřijde na řadu.

Když se vašim lovcům podaří ulovit v tomto kole nějaký ten dílek zvěře, jako šaman můžete skákat radostí a dílek zakreslit (umístit) na svou zeď v jeskyni. Aby se nečmáralo po zdi, jak vás napadne, musí se začít na levé straně jeskyně a každá další malba se musí dotýkat některé z již umístěných dílků. Všechny karty lovců zahraných v tomto kole jdou na váš odhazovací balíček a vy si doberete do ruky nové.

Pokud jste neulovili toto kolo žádné zvíře, doberete si tři karty. Pokud jste ulovili alespoň jedno zvíře a vaši lovci neobdrželi žádné zranění, doberete si karty dvě. Jestliže si vaše skupinka lovců troufla na silnější zvíře než by měla a obdržela tak jedno zranění, dobíráte si kartu pouze jednu. No a nakonec pokud jste lovce poslali na více takovýchto nebezpečných míst a obdrželi jste v tomto kole dvě a více zranění, nedoberete si kartu žádnou.

Pokaždé, když se vám povede pokreslit celý řádek nebo sloupec vaší jeskyně, zbavíte se jednoho svého totemu. Dalších totemů se zbavíte pokaždé, když vaši lovci přitáhnou z lovu nějaké legendární zvíře, komu by se taky nelíbilo mít na zdi takového šavlozubého tygra. Největším lákadlem na zbavení se totemů jsou čtyři karty požadavků. Pokud se vám totiž povede požadavek splnit jako prvnímu, zbavíte se více totemů najednou (většinou jsou to dva, pár karet má tři). Ostatní hráči mohou požadavek sice pořád splnit, ale zbaví se už jen jednoho totemu. Hra končí, jakmile se první hráč zbaví svého osmého totemu. Takže odpadává jakékoliv počítání bodů. Vítěz je ihned znám a vám tak nic nebrání v tom dát si tuhle rychlovku ještě jednou.

Závěr

Moje hodnocení: 8,5/10
Poslední dobou je na trhu spousta her, které obsahují tetrisové dílky, takže když se mi hra dostala do rukou, byl jsem trochu skeptický. Ale po nastudování jednoduchých pravidel jsem ihned dostal chuť hru si zahrát. Kromě samotného umisťování dílků zde hraje stejně důležitou roli i plánování lovu. Pošlu na šavlozubého tygra velkou skupinu lovců, ať ho bez problémů zdolají? Ale co když soupeřův klan ho chce ulovit taky a je mu jedno, že si do nich zasekne své drápy a vyšle tedy rychlejší skupinku? Vám pak zbydou jen oči pro pláč. Na to, jak má hra jednoduchá pravidla, nabídne opravdu skvělý požitek ze hry, a to jak začátečníkům tak i zkušenějším hráčům. Téma pravěku ve hře funguje úplně skvěle, nemusíte si vůbec pouštět fantazii na špacír. Vidíte, jak vaši lovci jdou na mamuta, abyste si ho pak mohli v klidu nakreslit na zeď. Tak hurá na lov, ať se může váš kmen pyšnit tou nejmalebnější jeskyní.

PLUSY
+ Nádherné grafické zpracování hry
+ Karty požadavků jsou oboustranné a nabízí jednodušší nebo složitější úkoly.
+ Rychle uchopitelná jednoduchá pravidla

MÍNUSY
– Před první hrou se musí do jeskyně nalepit dílky, které už tam pak zůstávají nastálo.
(Hra už naštěstí obsahuje malé kousky oboustranné lepenky.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *