X-men: Povstání mutantů

(Recenze od Váši)

Vítejte na Xavierově škole pro nadanou mládež! Na první pohled vypadá jako obyčejná škola pro rozmazlené studenty z bohatých rodin. Ale po bližším přezkoumání zjistíte, že před světem skrývá obrovské tajemství. Všichni studenti mají nadpřirozené schopnosti a jsou mutanti. Škola nese název podle profesora Charlese Xaviera. Právě on složil skupinu hrdinů, do jejichž role se ve hře vžijete, a budete se snažit zabránit zločinným plánům mutantních padouchů napříč celým světem. V 1-6 hráčích můžete na jednu až dvě hodiny vyrazit do boje proti padouchům díky vydavatelství Blackfire.

Ve hře X-Men: Povstání mutantů nalezte 8 různých příběhů, které si budete moci prožít, v roli známých mutantů. Na výběr tu je z 16ti různých hrdinů, přičemž každý z nich má jiné schopnosti. Najdeme zde spoustu známých tváří, jako je například Wolverin, Storm, Cyclops, Colossus a nebo Rogue. Z vaší základny, která je tvořena 3 kartamy školy, budete vyrážet plnit různé mise napříč pěti kontinenty. Aby hrdinové nemuseli běhat po svých, mají v krabici své kartonové letadlo Blackbird, které je na místo dopraví v cuku letu.

Každý hráč si zvolí figurku hrdiny, se kterým chce začínat a nastoupí s ní do Blackbirdu. Jelikož se jedná o kooperativní hru, tak je místa v letadle dost a vejde se tam figurka každého hráče. Na začátku kola se každý hráč rozhodne, na jakou misi se vypraví, nebo zda nezůstane na základně, aby si nevyléčil nějaká svá dřívější zranění a třeba se i vycvičil. Hrdinové, kteří se rozhodli vyrazit na misi, se střídají v tazích a pomocí hodů kostek se snaží o její úspěšné splnění. Kostky v této hře hrají zásadní roli. Každá mise, každý padouch, i závěrečné zúčtování vašeho příběhu má na sobě uvedeny symboly, které musíte na svých kostkách naházet, abyste je úspěšně splnili nebo porazili.

Ve hře najdete 3 druhy kostek, které mají různé rozpoložení symbolů na stěnách. Červené mají nejvíce bojových symbolů, žluté podporují speciální schopnosti a modré představují inteligenci a spolupráci. Každý hrdina má předem dáno jakými kostkami bude házet. Může ale požádat svého spolubojovníka o asistenci, díky čemuž nahradí 2 své kostky jinými a ještě navíc dostane od asistenta nějakou užitečnou schopnost navíc. Kostky se mohou dvakrát přehodit, ale schopnosti hrdinů vám pomáhají. Většinou vám dovolí určité symboly na kostkách znovu přehodit, nebo dokonce přetočit na libovolnou stranu.

Když se ve svém příběhu probojujete až k finálnímu zúčtování a podaří se vám zatnout tipec hlavním padouchům, můžete slavit vítězství a gratuloval si, že díky vám budou jednou moci lidé a mutanti žít bok po boku v míru. Ovšem pokud během hraní stoupne hrozba na vaši stupnici nad 15 bodů, a nebo dojdou všechny karty hrozeb, je s vámi ámen. A na mírumilovné soužití lidí a mutantů urychleně zapomeňte.

Závěr

Moje hodnocení: 7,5 z 10
X-men: Povstání mutantů je dalším příkladem, jak může větší hra krásně fungovat i bez herního plánu. Mám v oblibě plastové figurky, ale jsem rád, že do této hry byly použity kartonové figurky. Vyšší cena by kostkové hře určitě neprospěla. X-Men: Povstání mutantů vychází ze starší kostkové hry Temné znamení, což jde opravdu dobře poznat. Svět Lovecrofta je zde nahrazen mainstreamovějším Marvelem, ale hraní zůstává v základu téměř stejné. Hra ze světa mutantů některé věci zjednodušuje, ale vůbec to neubírá na zábavnosti, ba naopak. Hlavním rozdílem je fakt, že v Temném znamení si na začátku vyberete Prastarého, kterého se budete snažit porazit, a v X-Menech si vyberete scénář. Než se dostanete k finálnímu souboji budete díky dějovým kartám lépe vtaženi do příběhu. Svět Lovecrafta mám velmi rád, ale převlečení hry do hábitu mutantů mi sedí o něco lépe. Jestli si koupit X-Meny, když doma máte Temné znamení se všemi rozšířeními, to už nechám čistě na vás. 🙂

PLUSY
+ Licenční MARVEL téma
+ Dějové karty jsou svěžím oživením hry
+ Jednoduchý herní mechanismus

MÍNUSY
– O tom, jestli vyhrajete/prohrajete rozhodují kostky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *