Stezky tukanů

(Recenze od Sváči)

Hoďte bágl na záda, naplňte si čutoru, jdeme na výlet! Cílová destinace má dosti členitý terén, není zde nouze o pralesy, jezera, skaliska, ani o pouště. Najdete tu i dostatek pamětihodností a přírodních unikátů. Celý ostrůvek z Tukaního souostroví máte za úkol proklestit a při tom vykoumat, kudy vytvořit stezky pro místní obyvatele i turisty. Možná se budete muset párkrát i vracet, za to pak půjdete lepší cestou. Čekají vás docela štreky, tak obujte pohodlnou obuv, alespoň papuče. 🙂 Deskovou hru Stezky tukanů (v originále Trails of Tucana) pro nás zakreslilo do českých map vydavatelství MINDOK.

V krabici najdete blok s oboustranným potiskem mapiček, sadu tužek a balíček karet. Každý hráč dostane do ruky svoji slepou mapu, tužku a jeden z hráčů i kartu s názvy vesniček. Vesnice se pro přehlednost pojmenovaly pracovními názvy A až E. Předčítající hráč píše názvy vesnic od políčka jedna, hráč po jeho levici od políčka dvě a další od trojky, a tak dále. Názvy pak vyplňujte do papíru postupně ve směru hodinových ručiček. Hráči mají stejné zadání, ale posunutím výchozích vesnic se znesnadní opisování.

Na mapě můžete vidět čtyři typy krajin, vodní, písečnou, skalistou a zalesněnou, zobrazených v šestiúhelníkových políčkách. Průběh kola je rychlý a všichni hráči hrají najednou. Nejdříve se otočí dvě karty biotopů. Na kartách jsou vyobrazeny již zmíněné krajiny a pátá žolíková krajina, která vám nabízí volbu dle vašich potřeb. Poté si každý hráč najde ve své mapce odpovídající dva biotopy, které spolu sousedí, a spojí je čárou od středu jednoho políčka do středu druhého. To opakujte a pokračujte dál, až budete mít spojené vesnice s památkami a následně i vesnice mezi sebou. Jakmile vytvoříte stezku mezi vesnicí a cílem, označte si v pravé části papíru splněné úkoly. Každý takový dosažený milník vám přinese kýžené body.

Největší zisk bodů pro vás plyne ze spojení vesnic stejného názvu, například A – A. Pokud je spojíte a jste první, získáte navíc malou bonusovou hodnotu. Nicméně spojování památek s vesničkami je také důležité. Jakmile spojíte všechny stejné symboly pamětihodností, například spojíte s vesnicí všechny vyobrazené knihy, získáte hned navíc jeden tah. Můžete zakreslit další propojení dvou políček, které spolu sdílí stranu. To může být k nezaplacení. Až Vám dojde balíček karet, sečtěte a zapište si aktuální počet bodů. Promíchejte balíček a rozjeďte druhé kolo. Na zadní straně mapky najdete druhou, větší, která se hraje až na tři kola. Na konci bodíky znovu sečtěte.

Závěr

Moje hodnocení: 7 z 10
Zábavná desková hra typu flip and write, která rychle odsýpá. Hráči se v průběhu nenudí, protože všichni hrají najednou. Posunutím výchozích vesniček dochází k celkové změně potřeb hráče. Navíc každý hráč uvažuje trochu jinak, tak se nestává, že by hráči měli stejné výsledky, i když hrají všichni se stejnými kartami. Ač předem víte, kolik najdete v balíčku jakých krajin, díky lichému počtu karet se vždy jedna nedostane do hry. Desková hra je moc hezky graficky zpracovaná a celkově budí dobrý dojem. Hraní můžete mít hotové za 15 minutek a můžeme ji doporučit i pro mladší hráče než od 8 let, které vydavatel uvádí na krabici.

PLUSY
+ Všichni hrají najednou
+ Velikostně vhodná na cesty
+ Dvě varianty mapy
+ Nenáročná

MÍNUSY
– Nejde tam toho moc vymyslet

2 Comments

  • Filip

    Nesouhlasím s tím, že tam toho nejde moc vymyslet. Několikrát jsme hráli v partě 4 deskovkářů (hrajeme i složitější hry jako Twilight Empire, Star Wars Rebellion, Gloomhaven, Scythe…) a docela se nám u toho vaří mozek kudy nejlépe. Skvělá „odpočinkovější“ hra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *