Rail Road ink

(Recenze od Sváči)

Máte rádi cestování? Vydat se na cestu a zanechat problémy za sebou. Nechat se unášet klikatými uličkami a vzdalovat se od všednosti a stereotypu. Máte opačný pocit, pokud si vzpomenete na české dráhy? Pro leckoho oplývají smíšenými pocity. Nicméně pokud se mluví o českých silničářích, málokdo se také začne dmout pýchou. Tak tady se ukáže, zda byste tvorbu silnic a vlakových drah zvládli lépe. Nemyslete si, není to žádná sranda zmáknout kvalitní a smysluplnou infrastrukturu. Abyste nakonec ještě nebyli rádi za spoustu kruhových objezdů a nespočet zbytečných přestupů. Nehledě na spoustu rozestavěných dálnic. Deskovou hru Rail Road dopravilo na český trh vydavatelství Albi.

Každý hráč dostane do ruky destičku se smazatelným povrchem a fixku. Na destičce můžete vidět vyobrazené ohraničení areálu, které je zapotřebí propojit pro cestující ze všech stran. K tomu vám budou sloužit 4 herní kostky, na kterých jsou zobrazeny úseky silnic nebo kolejí. Jeden hráč hodí všemi kostkami a následně všechny nahozené rovinky a otáčky si překreslíte na plánek. Hod platí pro všechny hráče. Musíte ale pomatovat na to, že z kolejí nejde najet na silnici a naopak. Proto na předpřipravený silniční nájezd můžete našroubovat pouze silnici a na koleje jen další kolejnici. Na kostkách pro propojení obou druhů cest najdete speciální stranu se spojujícím černým čtverečkem, který značí přestupní stanici. Ten si také nezapomeňte namalovat do mapky. Jakmile máte dokresleno, hodí kostkami další hráč. Celkově hra trvá 6 kol.

Nejvhodnější by bylo, pokud byste všechny dopravní kanály propojili do jedné linky a udělali velký dopravní uzel. K tomu máte k dispozici speciální křižovatky, kde se vám spojí cesty ze čtyř směrů. Všechny druhy křižovatek máte neustále na očích nahoře na své destičce. Jakmile jednu použijete, škrtnete si jí, protože se může použít jen jednou za hru. Pro jednu hru můžete využít ještě další dvě křižovatky, ale jiné z nabídky. Díky těmto spojnicím můžete slepit více nakouslých tramvajových linek a rozkopaných dálnic dohromady do jedné velké okružní jízdy. I větší počet linek se bodově ohodnotí, ač s jistou bodovou ztrátou. Důležité je, aby byly vždy v každé lince propojené minimálně dva předpřipravené dopravní nájezdy. Prodloužený jeden nájezd by vám nepřinesl žádný plusový bod. Naopak, pokud zůstane trčet neukončený kus cesty do prázdna, bodík vám frnkne.

Uprostřed vašeho areálu pro kreslení mapičky je vyznačený čtverec 3×3. Zde byste měli soustředit vaše stavitelské snažení o křížení a stáčení cest, protože jako v každém centru je tu provázanost nejdůležitější. Za obsazení každého čtverečku obdržíte jeden bod navíc, celkem si můžete přijít na 9 bodů. Na konci se spočítají body za délky vašich silnic, vašich vlakových tras, za prostředek mapky a odečtou otevřené konce. Kdo má nejvyšší počet, může si gratulovat, je Mistr stavitel.

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Zábavná kostková hra, při které se ukáže, jak diametrálně odlišné mohou být výsledky, ač všichni kreslí stejné výchozí cesty. Hra je pravidlově jednoduchá, bez náročných textů nebo strategií, tak ji zvládnou i mladší hráči než má krabice uvedeno (8+). Na uzávěrech fixek najdete i houbičku pro smazání desky. Můžete připojit do hry ještě dvě přibalené barevné kostky, které vám mohou zkomplikovat stavbu navíc řekami a jezery (hra Azurově modrá edice), nebo lávou a meteority (hra Ohnivě rudá edice). Jedno hraní zvládnete za půl hodinky. I když v základě je hra hodně o náhodě a nemůžete si moc trasy plánovat, uplatníte zde svou přizpůsobivost na změny a rychlé přehodnocování. Komponenty jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a graficky je hra zpracována moc pěkně a přehledně. Hru můžeme doporučit i pro online hraní většího počtu hráčů, což se v dnešní době hodí. Když se všem oznámí právě hozené kostky, tak se může přidat neomezené množství stavitelů.

PLUSY
+ Pravidlově nenáročná hra
+ Možnost náročnějších variant
+ Vhodné i pro kombinování několika her dohromady a hraní ve větším počtu hráčů

MÍNUSY
– Kreslení často hráče odrazuje
– Fixky časem vysychají

2 Comments

 • Nymeria

  Já nechci působit rýpavě, moc oceňuju, že se někdo věnuje psaní a recenzování deskovek. Líbí se mi tematický úvod a jistá míra vtipu… Ale ta stylistika prostě není dobrá a doufám, že se Sváča v psaní trochu procvičí…
  „Vydat se na cestu a zanechat problémy za sebou?“ – Není tázací věta, tudíž buď pryč otazník nebo přeformulovat.
  „Nechat se unášet klikatými uličkami a vzdalovat se a vzdalovat.“ – Od čeho vzdalovat?
  „A máte opačný pocit, pokud si vzpomenete na české dráhy? Pro leckoho oplývají smíšenými pocity.“ – Nepoužíváme věty začínajícími „A“ (s jistými výjimkami).
  „málo kdo“ – se píše dohromady
  Tak bych mohla pokračovat dál…
  Postřehy v závěru jsou určitě fajn a je vidět, že Sváča ví, co chce čtenáři sdělit, ale to zpracování celkový dojem bohužel kazí. Chtělo by to editora.

  • Děkuji za konstruktivní kritiku, moc si toho vážím. Všechny vypsané chyby jsem hned opravila. Vynasnažím se, aby články ve čtenářích zanechaly jen pozitivní dojmy. 🙂 Sváča

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *