Mariposas

(Recenze od Sváči)

Při pohledu na něžné motýly, poletující z voňavého kvítku na jiný, nektarem překypující květ, by se mohlo zdát, že jejich život je jeden krásný a blažený relax. Může se jim pouze stát, že nebudou vědět, ve kterém květu svůj sosáček smočit dřív. V červeném? V tom fialovém? Nebo ta slunečnice! Chyba lávky. Desková hra Mariposas nám jasně ukazuje strasti monarchů stěhovavých, kteří žijí v Jižní Americe. Na jaře se vydají na svou pouť Severní Amerikou, kde se rozmnoží, a na podzim už se vrací zpět do Mexika úplně jiná generace. Tuto milou lekci z přírodopisu nám přináší vydavatelství Albi.

Desková hra Mariposas je lákavá už jen tím, že pochází od stejné autorky jako hra Na křídlech, Elizabeth Hargrave. Pokud tohle není pro vás dostatečná záruka originální a vizuálně propracované hry, tak už nevím co. V krabici najdeme velký herní plán, který představuje mapu Střední a Severní Ameriky. Dále se v ní ukrývají žetony šesti druhů květů, tři balíčky karet ročního období, tři sady balíčků karet životního cyklu s vývojovými stádii motýlů, deska odpočívadla pro umístění sad balíčků, žetony motýlů v různých generacích a hrací kostka. Poslední součástí zůstal balíček karet s pohyby motýlků.

Na začátku všichni hráči dostanou do ruky dvě karty s pohyby motýlů. Na nich je zobrazeno, kolik motýlů se může rozlétnout a o kolik polí je až doplachtí. Některé karty nabídnou jeden dlouhý let, jiné zas dva kratší, nebo tři motýlci poskočí než na sousední políčko. Podle toho, kde se váš motýlek zastaví a usedne na kytičku, vezmete si žeton příslušného květu. Za žetonky následně můžete nakupovat upgrade – další generaci motýlka. Z počátku vám stačí dva stejné květy, a nebo tři různé, ale čím vyšší vývojová forma, tím dražší pak je nákup. Po rozmnožení nejen, že vám zůstane původní motýl, ale zároveň i nový, a tak se můžete rozletět do více směrů.

Abyste nasbírali celou jednu sadu karet vývojových fází, která vám přinese aktuální přiřazenou výhodu, musíte přiletět na místa s ukrytým žetonkem odpočívadla. Zde můžete najít postupně různé fáze od jedné barvy a další bonusy, jako kartu navíc, nebo žolík kytičky. Bonus na žetonu se může sebrat jen jednou daným hráčem. Jakmile máte zahrány čtyři vzlety a přistání díky čtyřem kartám, končí jaro. Nyní přichází čas na vyhodnocení jarního úkolu. Podle úspěšnosti se pohne ukazatelem na stupnici bodů.

Další dvě roční období se prodlužují o jednu kartu, tedy léto trvá pět karet a podzim šest. Jinak se prochází obdobím stejným způsobem, motýlci se množí, sosají a sbírají karty sad. Současně se snaží splnit úkol pro aktuální roční období. Úkolů najdete v krabici spoustu, například geografické požadavky, že všichni motýli musejí být napravo od Manchesteru, nebo na určitém typu květu. S koncem jara a léta umírají nejnižší generace a odstraňují se z plánu.

Na konci podzimu už musejí být motýli zpět v Michoacánu, protože hra končí. Pořádnou nálož bodů získáte jen za ty zpět v domečku, tak žádná odpočívadla, naopak kopněte do vrtule a leťte. Veškeré body se přičtou na bodovou stupnici. Hráč s nejvyšším bodovým stavem byl zřejmě pilný jako včelka, a tak má výhru v kapse.

Závěr

Moje hodnocení: 7 z 10
Desková hra Mariposas je beze sporu krásná. Tématicky se mi od začátku líbila a výsledné grafické zpracování i použité materiály můžu pochválit. Hratelnost není tak komplexní a strategická jako jsme byli zvyklí u Na křídlech, nicméně hru Mariposas jsme si s chutí zahráli již několikrát a ráda tak učiním znovu i v blízké budoucnosti. Způsobů, jak získat body, je i zde více, nicméně pokud se nestihnete s motýli vrátit před koncem podzimu do Michoacánu, nemáte šanci se nějak rozumně bodově umístit. Deskovou hru bych doporučila i pro rodiny s dětmi jako jednoduchou a nekonfliktní deskovku s příjemným tématem a pestrým vzhledem. Dle uvedených informací z krabice je doporučována pro až 5 hráčů ve věku od 10, ale zvládnou to s přehledem i mladší. Nicméně pro dvojici bych tuto hru úplně nedoporučovala, dva hráči nezvládnou odkrýt všechny žetony odpočívadel, aby se stihla sesbírat celá sada vývojových fází.

PLUSY
+ Vizuálně moc povedená
+ Nekonfliktní a roztomilá, ideální pro rodiny (text jen u úkolů)

MÍNUSY
– Není strategická, jak jsme očekávali
– Ve dvou hráčích ztrácí smysl karty životního cyklu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *