Kaskádie

(Recenze od Sváči)

Divočina. Čirá, surová. V kanadských horách, kde se příroda ještě tolik nezměnila lidským přičiněním, stále číhá za každým stromem a pod každým kamenem nebezpečí. Jen za vámi zašustí lupínek a už máte stažené půlky a náběh na infarkt, že se na vás hrne grizzly s prázdným pupíkem. K vaší úlevě vás bezpečně napříč deskoherní Kaskádií provede dokonce i s českým výkladem vydavatelství Mindok.

VÍTÁ VÁS KASKÁDIE

Tak, jak pomalu se rozhlížíte a prozkoumáváte, bude před vámi růst mapa Kaskádie. Bude se skládat z hor, mokřad, lesíků, stepi a vodních ploch. K nim pasují zvířátka, které v místním koutku světa můžeme skutečně potkat. Tedy grizzly, orel, jelen wapiti, losos a liška. Před sebou má každý hráč na začátku jeden trojdílek, který obsahuje všechny druhy krajiny.

Uprostřed stolu máte vyložené čtyři dílky mapy a k nim náhodně přiložené čtyři dílky zvířat. Vezmete si dvojici dílků – krajinu a zvíře, jak jsou u sebe a hned je využijete. Krajinu přiložíte hranou k hraně trojdílku a zvíře usadíte tam, kde je mapě zobrazené. Jakmile si vezmete krajinu, která se vám hodí, ale se zvířátkem, které nemáte kam usadit (nemáte ho na žádném dílku zobrazené a ještě nevyužité), žetonek zvířátka nevykládáte nikam a zvíře vám zkrátka zdrhlo pryč.

To, zda se vám krajina hodí nebo ne, stejně tak zvířátko, se dozvíte z úkolů. Čtyři úkoly se na začátku hry losují z balíčku, ke každému tvorovi jeden. Každá hra bude tedy jiná a vaše snažení půjde trochu jiným směrem. Zvířátka se rády kupí do smeček, pochodují ve špalíru, nebo jsou společenská – chtějí vedle sebe jiný druh, atd.

Krajinky nejsou tak náročné na kolektiv kolem sebe, stačí když budete mít největší jednolitou plochu jednotlivých druhů krajin ze všech hráčů a máte z dané krajiny extra nášup bodíků. Pokud nemáte největší počet dílku například hor, někdo vás v nich překonal, i tak se počítá váš počet dílků a bodově se zhodnocuje.

Nicméně celý proces může zamotat žeton šišky. Ten získáte v momentě, když umístíte zvířátko do jednodruhové krajiny, na které je i šiška vyobrazena. A jak to šiška udělá? Využijete ji při výběru dílku krajinky a zvířátka, nemusíte si nyní vybrat napárované, ale jakýkoli nabízený kus přírodní plochy a jakékoli vyložené zvíře v nabídce. Druhou možností je spálení celé nabídky a vyložení nové. Hra končí po dobrání všech dílků z pytlíku. Následně už dojde jen k závěrečnému součtu bodů.

ZÁVĚR

Moje hodnocení: 9 z 10

Desková hra Kaskádie patří mezi pravidlově jednoduché hry, avšak má dostatek možností pro strategické uvažování a rozhodování se mezi několika podobně vhodnými alternativami, jak zahrát svůj tah.. Plnění úkolů, které má zde zcela klíčovou roli v bodovém ohodnocení, doporučuji nepodceňovat. Příroda si zkrátka dělá, co chce a bude těžké ji zkrotit. Doporučuji tedy na úkoly myslet s dostatečným předstihem. Vizuál hry, jak jste si už jistě všimli, je krásný a místní krajina musí být dechberoucí. Samostatné herní komponenty jsou bez textů, hra je tedy jazykově nezávislá a vhodná i pro mladší hráče, nebo rovnou celé rodiny.

PLUSY
+ povedená grafika
+ jednoduchá pravidla
+ variabilita hry díky měnění úkolů
+ pěkný látkový sáček na dílky
+ skvělá rodinná hra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *