Na louce

(Recenze od Sváči)

Máte rádi táboření, kdy vypadnete z civilizované oblasti a vrhnete se vstříc surové divočině? V Čechách kempy nevypadají jako v pralese, tedy většinou. Třebaže není zapotřebí klátit si mačetou cestu lesem, ani bojovat o svůj holý život při střetu s obávanými predátory, stejně v přírodě nejste sami. Nyní se trochu soustředíme, nastražíme uši a oči dáme na šťopky. Někdy si ani člověk neuvědomuje, kolik druhů zvířátek a drobounkých živočichů ho v tu chvíli obklopuje. Ptáčci ve větvích, broučci v trávě, v lese srnky a zajíčci, na louce zas motýlci a krtci. To samé platí o různorodosti rostlin a celé flóry. No není to krása, barevnost a život, co na našich loukách vidíme? Vydavatelství Blackfire nám přináší deskovou hru Na louce v českém jazyce.

V krabici najdeme několik desek tábořišť pro různé počty hráčů, herní desku louky, 4 balíčky karet, 4 hnízda pro balíčky a žeton s kompasem jako ukazatel začínajícího hráče. Balíčky jsou rozděleny dle světové strany určené na rubové straně karet, tedy N, W, S a E. Nejdříve se hraje se třemi balíčky, kdy sever (N) je ponechaný prozatím vedle. Na herní plán louky se vyloží sloupce ze třech aktuálních hnízd s kartami, kde jih (S) má oba prostřední sloupečky. Každý hráč si vybere jeden řádek karet, napříč vyloženými balíčky. Tyto čtyři karty si vezme do ruky, a dobere si pátou z balíčku N. Před sebe si každý vyloží počáteční kartu a vybere si stranu s podložím, se kterým chce začít. Ještě položte modrou figurku trempa na první placatý kámen, který obklopuje tábořiště a slouží jako počítadlo kol a můžete začít hrát.

Hráči mají pět barevných šipek umožňující provádět akce (při čtyřech hráčích jen čtyři šipky). Šipky jsou oboustranné a s dvěma akcemi, hrot využijete u desky s loukou a tupou stranu u desky s táborákem. Dohromady máte možnost vybrat jednu z 10 akcí, záleží, jak šipku přiložíte k deskám. Mezi akce patří například „Vzít 1. kartu v pořadí a jednu kartu vyložit“, „Vyložit 2 karty“, nebo „Líznout si 3 karty z balíčku a 1 si vzít do ruky“. Vykládání však není jen tak jednoduché. Tak jako v přírodě i zde vše má svůj řád. Zvířata se postupně vyvíjejí, mají své přirozené místo výskytu a patří do potravinového řetězce.

Na východních kartách (E) uvidíte různé druhy podloží, od travnatého, hornatého až po spadané listí. Na jejich základě lze následně vykládat další karty. V levém horním rohu ve větším čtverci mají zobrazeno, co nám karta dává, a pod tím jsou podmínky, co musíme mít před sebou vyloženo, než ji budeme moci také postavit. Na trávě tak může vyrůst karta s kytičkou, na kytičce pak například vyložíme motýlka a motýlek může přilákat nějakého hladového pavouka.

Tak můžeme pokračovat, jak dlouho nám karty budou stačit. Na západních kartách (W) jsou zobrazeny karty z člověčího světa. Stavíte domy a ploty kolem něj. Čím náročnější jsou karty na postavení, tím vyšší hodnotu bodů vám pak přinesou. Bodové hodnocení naleznete na levém spodním rohu karet. Celkem můžeme mít vyloženo maximálně 10 základových karet půdy.

Nad úrovní louky bude růst druhá úroveň krajiny. Od začátku máte před sebou žeton cesty, na jehož základě můžete vykládat karty krajin. Ty poznáte tak, že jsou vykládány na šířku. Mají zase na sobě zobrazené podmínky, mezi které patří i symbol cesty. Každá krajina vyžaduje svou vlastní cestu. Na jednu vyloženou krajinu lze dát jeden objevený předmět, například síťku na motýly, nebo kapesní nožík.

Po polovině hry se vymění prostřední balíček (S) za severní (N), který obsahuje větší predátory, například vlky. Ti už mají vyšší nároky, které ale po několika kolech již můžete snadno plnit. V okolí ohniště jsou připravená polínka pro získání bodů za úkoly. V případě, že máte na své louce vyložené dva sousední symboly, můžete umístit žeton s vaší barvou a s nejnižší hodnotou na polínko. Další hráč již úkol se stejnými dvěma symboly splnit nemůže. Když tremp dojde na konec kamenné cestičky, sečtete si nasbírané body. Kdo má nejvíce, vyhrál.

Závěr

Moje hodnocení: 8,5 z 10
Desková hra Na louce je vizuálně opravdu nádherná. Na kartičkách plných barev najdete něžné obrázky zvířátek a kytiček. Způsob, jaké kartičky si můžete vzít a kdy můžete karty vyložit, je velmi omezen, a tak si musíte tahy rozmyslet a nevyčerpat si nějaké akce šipek zbytečně. Díky úkolům a kartám vyloženým všem na očích můžete zabrat místečka pro šipky svým soupeřům a zmařit jim tak plány. S větším počtem hráčů se rychleji plní umístění pro šipky, a tak se musíte popasovat i s takovými možnostmi, které na vás zkrátka zbydou. Podle mého názoru hra neohromí náročné hráče, nicméně měli by dát hře šanci kvůli její grafice a atmosféře. Hra je až pro 4 hráče, nebo si ji můžete zahrát v sólo módu sami. Na krabici je uveden věk od 10 let, ale můžeme hru doporučit i mladším hráčům, jelikož neobsahuje žádné texty ani záludné mechaniky, které by děti nezvládly. Hraní můžete mít hotové za hodinku.

PLUSY:
+ Nádherné ilustrace
+ Žetony a desky jsou z kvalitního kartonu
+ Obálky T, U, W, X a Y s překvapením, které si musíte zasloužit
+ Názvy a popis zobrazených rostlin a živočichů najdete v přiložené knížečce

MÍNUSY:
– Hra nenabídne moc strategie pro náročnější hráče
– Karty nejsou moc pevné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *