Jaipur

(Recenze od Sváči)

Dobří kramáři to vědí. Na trhu můžete vydělat jen tolik peněz, abyste uhradili své náklady, nebo si tam můžete slušně namastit kapsu. Právě jste se ocitli na velkolepé tržnici, kde máte příležitost ukázat, jaký jste obchodník. K dispozici dostanete pár velbloudů a pár surovin ke směnění. Pak se uvidí, jak si s nimi poradíte. Pokud vyděláte obnos, že předeženete všechny ostatní obchodníky, získáte si u sultána přízeň. Můžete si tak přijít na snový job v sultánovo paláci. Tak směle do toho, bohatství ve velikosti několika stád velbloudů máte na dosah!
Díky vydavatelství Blackfire se může obchodovat s hrou Jaipur i na českém trhu.

V krabičce Jaipur naleznete balíček 55 karet a 60 žetonů. Pro přípravu hry roztřídíte žetony dle barvy a seřadíte je od největšího po nejmenší. Každá surovina má svůj komínek žetonů. Nejcennější surkou je červený diamant, jak si můžete všimnout na hodnotách žetonů. O něco méně vzácné je zlato, a pak ho následuje stříbro. Jako další zboží máme drahé tkaniny, čaj a kožené výrobky. Poslední skupina zboží není tolik výnosná, nicméně těžit můžete nejen na kvalitě, ale i na kvantitě. A že kožených výrobků najdete všude požehnaně. Posledním druhem karet jsou velbloudi. Tato komodita není výdělečná, záleží jen jestli jich máte nejvíce nebo ne. Pokud ano, hodí vám pět bodíků, jinak máte smůlu.

Hra se hraje výhradně jako duel. Po vyjmutí tří velbloudů z balíčku, rozdáte dvakrát pět karet, které budou mít hráči v ruce. Tři separovaní velbloudi budou doplněni ještě dvěma náhodnými kartami do řady, ze které budete moci provádět výměnu karet – obchodování. Velbloudy z ruky vyložte před sebe do stáda. V průběhu hry máte vždy na výběr, zda si doberete jednu kartu z řady do ruky, nebo vyměníte dvě a více karet z ruky za stejný počet vyložených v řadě, či zda vyložíte karty – prodáte. Maximální počet karet v ruce se rovná sedmi, proto nemůžete dobírat do nekonečna. Velbloudi nejsou však tak bezvýznamní, jak se mohlo zdát, v případě výměny karet můžete za některé zboží v nabídce vyměnit i velbloudy ze svého stáda.

Vykládáním karet získáte zlaťáky, které jsou vítěznými body. Má to však své podmínky. Karty, které chcete zpeněžit, musí být jedné suroviny. Drahokamy, zlato a stříbro lze prodat od dvou a více karet najednou, ostatní můžete prodávat po jedné kartě. Pokud prodáváte v jednu chvíli tři a více karet, získáte odpovídající počet žetonů dané suroviny nejvyšších hodnot, co v komínku zůstávají, a navíc i bonusový žetonek zobrazující počet prodaných karet. Například budete prodávat 5 karet zlata, odeberete z komínku 5 žetonků zlata a ještě si vezmete žeton pěti karet. Čím větší jednorázový prodej, tím větší výnos. Nicméně hodnoty bonusových žetonů jsou různé a záleží, jak se namíchají.

V případě, že jste hru prohráli, nezoufejte. Jaipur se hraje na dvě vítězná kola, takže ji budete hrát minimálně dvakrát, aby se rozhodlo o konečném vítězi. V dalším kole můžete zvolit jiný postoj, abyste protihráči trochu zavařili. Možná následující dvě kola budete mít v kapse vy a stane se z vás obchodník roku. Sultán chce do svých služeb jen toho nejlepšího z nejlepších!

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Jaipur je skvělá karetní hra pro dva hráče. Patří mezi pravidlově nenáročné hry, nicméně máte poměrně velké možnosti, jak s hrou naložit, a především jak naložit soupeři. 🙂 Kdo má rád škodicí hry, přijde si zde jistě na své. Ač se může jevit výhra jasná, pár bodů, které neovlivníte u hodnot žetonů počtu karet, může jistý výsledek zvrátit. Grafické zpracování je moc pěkné a barevné, na stole se hra hezky vyjímá. Celou hru můžete mít sfouklou za půl hodinky. Na krabici se uvádí věk 10+, nicméně nejsou zde žádné texty ani jiné záludnosti, které by nezvládly i mladší děti. Pokud hledáte zajímavou, zábavnou a skladnou dvojkovku, Jaipur můžeme s radostí doporučit.

PLUSY
+ Jednoduchá hra
+ Cestovní velikost
+ Škodicí hra

MÍNUSY
– Karty nejsou moc kvalitní a pevné
– Rovnání a řazení žetonů po každém kole je zdlouhavé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *