Arboretum

(Recenze od Váši)

Chcete si do své sbírky pořídit hru, u které vypnete mozek a odpočinete si, například budete v klidu sázet stromečky? Smůla, to vám tahle hra opravdu nenabídne. Zato možnost rozhýbat všechny mozkové závity až k mozkovému kmenu, a ještě u toho rozčílit pár spoluhráčů, to ano. Hra je určena pro 2-4 pěstitele stromů, a než si každý vysadí nějaké to stromořadí, bude to trvat nejméně 30 minut. K nám na český trh ji přineslo vydavatelství TLAMA games.

Arboretum dokáže zaujmout na první pohled. Nádherná ilustrace stromu na přední straně krabice přímo láká k tomu, aby jste ji otevřeli a podívali se, co je uvnitř. No a co tam tedy najdete? Krátká pravidla, bloček na zapisování závěrečného bodování a to hlavní, 80 karet s ilustracemi stromů. Nutno podotknout, že ilustrace jsou to opravdu nádherné. Najdeme na nich 10 druhů stromů z celého světa, od často vídaných smrků a dubů, až po mně neznámých druhů, jako například delonix nebo žakaranda. Každý strom má u sebe ještě číselné označení od jedničky po osmičku.

Hra má opravdu jednoduchá pravidla, na začátku hry dostane každý hráč do ruky 7 karet a vždy, když přijde na řadu, tak si do ruky dobere dvě. Z následných devíti karet si jednu vybere, vyloží ji na stůl a druhou odhodí na svůj odhazovací balíček tak, aby jich měl na ruce znovu sedm. Hra pokračuje, dokud nedojdou karty v dobíracím balíčku. Kartu stromu, kterou vykládáte na stůl, musíte vždy položit vedle jiné, již dříve vyložené. Tak zasadíte strom do své vzkvétající aleje.

Tím končí ta jednoduchá část a dostáváme se k samotnému bodování stromořadí. Na konci hry se počítají body za každý druh stromů zvlášť. Když se bude bodovat například smrk, tak vám stačí, aby vaše řada stromů začínala a končila smrkem a přitom měli všechny karty stromů mezi nimi pořád stoupající hodnotu čísel. Body navíc získáte, když vaše řada začíná číslem jedna, nebo končí osmičku. Pokud najdete odvahu zkusit postavit celou řadu jen z jednoho druhu stromu, vaše body se tím mohou zdvojnásobit.

Tady se dostaneme k tomu, co vám dokáže při hraní zavařit mozek. Každý druh stromu totiž zaboduje jen hráč, kterému zbyly v ruce karty s největší bodovou hodnotou daného druhu. Dobře si proto musíte rozmyslet, jestli kartu použijete na rozšíření svého stromořadí, nebo už si karty necháte v ruce, abyste vůbec nějaké body dostali. Během hry zjistíte, že 7 karet na ruce je sakra málo a hned po pár kolech se nebudete chtít žádné vzdát.

Házet klacky pod nohy soupeřům tu jde opravdu lehce. Stačí, že si na ruce necháte vysoké karty stromů, které má váš soupeř hojně vysazené ve svém stromovém parku. Tím ho připravíte o možnost bodovat, i když vy sami tento druh stromu před sebou vysazený vůbec nemáte. Ještě je nutno zmínit pravidlo, že když si v ruce budete schovávat nejvyšší kartu s číslem osm a nějaký soupeř bude mít v ruce jedničku, tak je z vaší osmičky rázem nula.

Závěr

Moje hodnocení: 7,5 z 10
Hra je postavená jen na číslech a barvách, ale právě ty nádherné stromy z ní dělají velmi zajímavý titul. Kdyby se mě někdo zeptal na jednoduchou hru, která nabízí velký prostor pro strategii, neváhal bych mu doporučit právě Arboretum. U prvních her se může snadno stát, že si postavíte působivá stromořadí a těšíte se na to, jak se na konci hry necháte zasypat vítěznými body. Ve skutečnosti ale zjistíte, že hru skončíte s nula body. A věřte mi, že se to stává častěji než byste si přáli. Možnou nevýhodou se může stát, že přemýšlivější hráči hru hodně protáhnou, navíc další tah se nelze zcela připravit předem, tak ostatní jen čekají. I tak si ji ale budete chtít zahrát hned znovu. Za nás hru nedoporučujeme jako filler mezi dvěma náročnými hrami, protože si u ní váš mozek opravdu neodpočine. 😀

PLUSY
+ velká strategie v malé hře
+ nádherné ilustrace stromů
+ bloček na skóre

MÍNUSY
– možná analýza paralýza u některých hráčů
– pro nové hráče je náročnější pochopení bodování

1 Comment

  • Dakeyros

    Tahle hra je pěkná graficky a docela klame tělem. Tváří se jako jednoduchá karetka, ale po zahrání člověk zjistí, že opravdu zavařuje mozkové závity. Mě se hra líbí a vždy si ji rád zahraji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *