Kočičí klub

(Recenze od Sváči)

Kdo by nechtěl patřit do klubu? Natož huňatého, vrnícího a lísajícího se. Kočičí klub vás přijme okamžitě, stačí mít po kapsách pár dobrůtek, například nějakou plechovku tuňáka, nebo šunčičku. Pak se budou hrnout i zatoulaní kocourkové. Obratem můžete mít z domova kočičí království plné hraček, škrabadel a pelíšků. Karetní hru Kočičí klub pro nás v češtině vymazlilo vydavatelství MINDOK. A láká nás, že za pár dní představí rozšíření Kočičí klub: Krabice pamlsků!

V krabici najdete 102 kartiček, které představují vše, co váš kočičí klub potřebuje. Číhá tam samozřejmě tlupa kočiček a kocourků, slušná halda laskominek, spousta atrakcí, včetně slušivých modelů pro kočičí fešáky a fešandy. Mezi další nezbytnost patří šanta kočičí a rozprašovač. Když máme už zabydleno, nemůžete ale zapomenout na ty méně šťastné jedince. Pojďte se postarat o tuláčky. K tomuto účelu najdete 13 karet zatoulaných kočiček, o které se budete starat, a když je nakrmíte, oplatí vám to mnohonásobně.

Jako další komponenty máme barevné kostky, které představují potravu v zásobě hráče, červené nahrazují kuřecí stehýnko, modré konzervu tuňáka a bílá je pochopitelně smetánka. Několik karet představuje potravinového žolíka, ke kterému patří fialové kostičky. Posledními komponenty se staly dvoubodové žetony a figurka šedivé kočky jako ukazatel zahraného tahu.

Pro započetí hry vyložíme na stůl náhodné tři toulavé kočičí karty a devět karet ze základního balíčku, které umístíme do čtverce 3×3. Hráč, který má reálně doma největší kočkovitý zvěřinec, začíná. Vezměte do ruky figurku kočky a položte ji vedle čtverce a označte tak, který sloupec nebo řádek tří karet si vezmete. Následně se karty doplní z balíčku na prázdná místa pro zkompletování čtverce 3×3 a hraje další hráč. Figurka kočky ukazuje, která řádka nebo sloupec se nesmí tento tah využít, vyberte jiné karty.

Při výběru zohledněte, že není zapotřebí si vzít do opatrovnictví nejvíce koček, ale současně všechny přijaté zvládnout nakrmit. Karty s novým členem vaší domácnosti vyložte z ruky na stůl před sebe. Mlsné kočičí jazýčky neuspokojí jen tak něco, mají své konkrétní chuťové nároky. Některá čičinka raději třikrát mléko, jiná zase nepohrdne dvěma plechovkami tuňáka a k tomu kouskem kuřete. Jakmile máte v ruce nějakou kartu potravy, vyměňte ji za kostičku odpovídající barvy. Karty koček mají na sobě uvedené množství dobrůtek, které stačí k naplnění prázdných bříšek. Je zapotřebí sehnat všechno, co bříško žádá, jinak bude pořád kručet a kočička se nepočítá jako spokojená, čímž vám nepřinese žádné body, ba naopak vám slupne dva body již nasbírané.

Ostatní druhy karet, které si vezmete, si už ponecháte v ruce bez vyložení. Nabízí se třeba zábava pro volné chvíle. Bodově je výhodné mít co nejvíce pestrou škálu hraček, se kterými můžou vaše kočky dovádět, například plyšovou myšku, šňůrku s peříčky, nebo klubíčko. Zároveň vám můžou přijít do ruky karty jako šanta kočičí, kterou, pokud si vezmete, musíte vzít ještě minimálně jednou, jinak by vám přinesla zápornou hodnotu bodů, nebo rozprašovač, který vám umožní si líznout nově vyložené karty, tedy ty, které hlídá figurka kočky.

V balíčku najdete i něco pro vaše volné chvíle. Balíček karet obsahuje celou garderobu kočičích oblečků, které kocourům moc sluší a, jak vidno, jsou štěstím bez sebe, když jsou v nich navlečení. Samy o sobě body nepřinášejí, pouze, pokud jich máte nejvíce. A naopak, pokud jste módní přehlídku podcenili a nemáte v zásobě ani jeden model, tak o dva body přijdete. Takhle rozkošného piráta nebo kachničku jinde těžko uvidíte, tak jen je jděte strojit.

Chlupáči se rozdělují dle barvy srsti na rezavé, černé a bílé. Některé kočky vám za plný pupík nabídnou jen konkrétní počet bodů, jiné ale i schopnost zvýšit si bodovou hodnotu dle výběru vašeho zvěřince. Karty koček, které disponují speciální schopností, vám mohou zadat, že za každou nakrmenou černou číču dostanete ještě 2 body. Existují i strakaté a mouraté kočky, které splňují více barev najednou.

Hra končí, když z dobíracího balíčku doberete poslední kartu a čtverec karet už nelze sestavit na 3×3. Následně se počítají body na vykrmené smečce, body na jejich hřišti atrakcí, sbírce maškarád, šantě kočičí a odečtou se za hladovce nebo naopak za přebytek potravy.

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Veselá karetní hra, která potěší nejen milovníky všeho chlupatého. Ilustrace jsou moc hezky zpracované, kočky v oblečcích pobaví, a tak zaujme i pejskaře. Hra je pravidlově nenáročná, jednoduchá na vysvětlení i pochopení. Text se musí číst jen na pár kartičkách, tak s malou pomocí mohou zvládat i mladší hráči, než kolik uvádějí na balení (od 8 let). Krom klasických karet jsou komponenty z pevných materiálů, kostičky ze dřeva a žetony z tvrdého kartonu. Rychlovka pro pohodové hraní nebo skvělý filler, který máte do 30 minut hotový.

V brzkých dnech MINDOK slibuje rozšíření Krabice pamlsků, které dovolí hrát hned v šesti hráčích, nejen ve čtyřech, což z mého pohledu může být limitující. Současně bude pro kočkofily více laskominek, kterými budou moci obdarovat své kočičí chráněnce.

PLUSY
+ Jednoduchá pravidla
+ Veselá tematika a ilustrace
+ Vhodná pro cestování

MÍNUSY
– Jen pro 4 hráče (zatím)
– Potrava by mohla být znázorněna jinak než pouze barevnými kostkami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *