Draftosaurus

(Recenze od Sváči)

Chtěli byste se někdy ocitnout v první části filmu Jurský park, kde byste si mohli prohlédnout dinosaury jako v zoo, aniž by na vás čekala ta druhá, děsivá, kde utečou a všechny sežerou? Skvělá zpráva! Deskoherní vědci přišli na to, jak dinosaury naklonovat. A tak si můžete prohlédnout dinosauří zoologickou zahradu ve hře Draftosaurus, a díky vydavatelství REXhry i v češtině.

Ve hře Draftosaurus připravili už pro dinosaury výběhy, mají hotové i dinosaury, na Vás jen zbyde nachystat je pro ostatní návštěvníky. Bude se tu prohánět celkem 6 druhů prehistrorických potvor – růžoví diplodokové, žlutí triceratopsi, oranžoví spinosauři, modří stagosauři, zelení parasaurolofusové a samozřejmě nemohou chybět ani červení tyranosauři.

Každý hráč má svůj plánek se zábavným dinoparkem. Protože nejsme v pravěku, přistupovali při navrhování mapy velmi prozákaznicky. Celý plán se vlastně dělí na dvě části, jedna hlavní cesta vede k občerstvení a druhá k záchodkům. Druhé dělení je více naturální, dělí výběhy na lesní a luční, plus se parkem vlní řeka.

Jakmile budete umisťovat dinosaura do svého teritoria, musíte vzít ale na vědomí, že každý výběh má svá pravidla. Jeden výběh je čistě jednodruhový, v druhém multidruhovém běhá maximálně jeden kus z druhu, ve třetím musí být právě trojice dinosaurů a na druhu nesejde. Ve čtvrtém výběhu sídlí párečky dinosaurů, v pátém odpočívá jedináček a v šestém sídlí jeden kousek dino-druhu, který se objevuje nejčastěji na plánku.

Důležitým herním komponentem, který vám rozhodne, kam bude směřovat váš příští dinosaurek, je šestistranná kostka. Na stranách má piktogramy, zda dinosaur chce jít do lesního porostu, nebo do louky, bydlet podél cestičky k toaletám nebo ke stánku s jídlem, chtěl by žít tam, kde není žádný tyranosaurus Rex nebo není absolutně žádný živočich. Ne, že by se nechtěli ostatní dinosauři s nebohým Rexem kamarádit, toto pravidlo je z toho důvodu, že za červené Rexíky dostanete při sčítání po jednom bodíku navíc. Kdo zrovna hodil kostkou, má výhodu, že na něj pravidlo neplatí a může vecpat figurku, kam se mu zlíbí. Ostatním, pokud nemají kam vložit dinosaura, hozené pravidlo nelze dodržet, to spláchne řeka – hráč umístí chudáka dinosaura do vody. Nevadí, vám řeka šplouchne aspoň bodík.

Ptáte se, kde vězí ten slibovaný draft? Jdeme na to. V krabici najdete přibalený látkový sáček, do kterého vložíte dinosauří figurky v množství dle počtu hráčů. Hra má dvě kola. Každý hráč si z pytlíčku vytáhne 6 náhodných figurek, rozmyslí si, jakého dinosaura si do jakého teritoria zasadí a v jednu chvíli ho všichni hráči odtajní a umístí na svůj plánek. Zbylých pět dinosaurů předáte hráči po levici. Z obdržených pěti opět jednu figurku vyberete a předáte 4. Po umístění všech šesti se celý postup zopakuje, takže nakonec je látkový pytlík prázdný a každý hráč chová ve svém zvěřinci 12 prehistorických živočichů.

Závěr

Následně se dle úspěšnosti a šikovnosti umístění sečtou body a vyhlásí vítěz. Celá hra je fofr, trvá kolem 15 minutek, tak se může otočit i vícekrát za sebou. Pokud byste měli zájem o malou změnu, na druhé straně plánku je místo letní zahrady zasněžená krajina. Hra probíhá stejně, pouze musíte brát v úvahu jiná pravidla ohrad. Zimní varianta je hráčsky náročnější, vyžaduje větší strategii. Například jedna ohrada je složená do pyramidy, kde se nesmí dotýkat dvě figurky stejné barvy. Nebo další výběh patří jednomu kousku z druhu, který by měl mít největší zastoupení na plánku hráče po vaší pravé ruce.

Hodnocení: 8 z 10
Svižná desková hra, která, pokud se vám dostane na stůl, otočíte ji hned vícekrát. Skvěle také zastane roli filleru, rozsekne dlouhou linku náročnější a táhlejší hry. V průběhu hraní se nevyužívá žádných textů, tak může být i pro mladší hráče, než kolik uvádí vydavatel na krabici (8+). Hra je moc pěkně graficky zpracovaná, barevná a veselá. Podle hráčů a jejich potřeby může být hra jednoduchá nebo strategičtější. Nejen díky vlastnímu pojetí, ale i nabízenými variantami letní a zimní strany herní desky. Komponenty jsou dřevěné nebo z pevného papíru, tak vydrží, jen látkový sáček trochu pouštěl nitě, ale to je kosmetická vada. Hra zaujme jak ve dvouhře, tak i v plném počtu pěti hráčů.

PLUSY
+ Malé cestovní balení
+ Barevné krásné zpracování
+ 3D dřevěné figurky dinosaurů

MÍNUSY
– Nekvalitně zpracovaný sáček, pouští nitě
– Absence bločku pro zapsání bodů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *