TACO KOČKA KOZA SÝR PIZZA

(Recenze od Sváči)

Zbystřete smysly, vykasejte rukávy a protáhněte si svaly na rukou. Tohle vyžaduje šikovné prsty a bleskurychlé reakce. Řeč je o malé nenápadné karetní hře Taco kočka. Možná už vám stačilo napovědět, ano, přihořívá. Máme tu postřehovou hru. Žádné taco, ani pizza nebude. Při troše štěstí vás čeká hřejivý pocit nejen na poplácané ruce, ale i z vítězství na duši. Tuto rychlovku nám přináší vydavatelství Albi.

Pravidla hry téměř nemohou být jednodušší. Rozdáte celý balíček karet mezi všechny hráče a každý si svůj paklík vezme do ruky s kartami lícem dolů. Postupně se budete od prvního hráče střídat po vyložení jedné karty a současně zvoláním jednoho ze stále se opakujících slov: Taco, kočka, koza, sýr a pizza. Takže první hráč vyloží kartu lícem nahoru shora svého balíčku, plácne ji doprostřed stolu a zvolá: „Taco!“. Druhý hráč obratem také vyloží kartu a zahaleká: „Kočka!“ a tak dále. Jakmile dojdou slova, tak se začne od znovu Taco, pak kočka…

Vaše pozornost se po celou dobu vykládání soustředí na shodnost vyrčeného slova a vyložené karty. Jakmile obojí najednou souhlasí, dojde k zvolání stejného slova jako je zobrazeno a napsáno na kartě, vymrštíte svou paži na odhazovací balíček. Poslední, který ruku buď vůbec nevztáhne, nebo při vztažení cukne, či svou ruku položí na vrchol hory hřbetů ruk, si vyslouží celý odhazovák. Ten přidá na spodek svého balíčku.

Hra má ještě jednu záludnost. V balíčku se totiž nevyskytují pouze karty, které jsou v názvu hry a v říkance. Ještě se v něm schovává pár narvalů, goril a svišťů. Při odhalení karty Gorila si musí každý rychle zatlouci pěstmi do hrudi jako Tarzan, a pak se vrhnout po vyloučených kartách. Když se vyhodí karta Narval, tak hráči nejdříve sepnou ruce nad hlavou. U poslední výjimečné karty Svišť se jako začátek reakce zaklepe na stůl. Tak se pokračuje tak dlouho, dokud se někdo zcela nezbaví celého svého balíčku a ještě se jako první (při již popsaných událostech) nedotkne odhazováku.

Závěr

Moje hodnocení: 7 z 10
Karetní hra Taco kočka koza sýr pizza mne mile překvapila. Tato postřehová hra nejen nutí přemýšlet a reagovat na základě milisekund, ale současně vyžaduje fyzickou účast. V případě rodinné hry s dětmi jde o zábavnou, kontaktní a dynamickou hru. Téma oblíbených jídel a zvířátek je doplněno záplavou barev a legrační grafiky a děti i rodiče opravdu baví. Naopak v případě starších hráčů se míra vítězstvíchtivosti a agrese stupňuje v průběhu hry a se zdatností protihráčů. Člověk pak v rámci vyhrocení atmosféry může skončit nejen s ofackovanou rukou, ale i omlaceným hrudníkem. Vše ale zcela v pozitivním duchu. Všechny karty jsou uschované pěkné kvalitní krabičce s magnetickým zavíráním. Časově jde o celkem rychle odehranou hru, která může být zajímavým a jednoduchým fillerem. Na krabičce je uveden věk 8+, ale můžeme hru doporučit i menším hráčům.

PLUSY:
+ Pěkné grafické zpracování karet i krabičky
+ Zábavná postřehová hra pro malé i velké hráče
+ Zapojení fyzické aktivity, nejen postřehu

MÍNUSY:
– Kartičky by mohly být z pevnějšího materiálu, máme některé už lehce zohýbané
– Razantnější hráči jsou schopný opravdu ruku ofackovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *