Krvavý trůn

(Recenze od Sváči)

V dávných dobách, kdy v zemích panovaly královské rodiny, poddaní se radovali z poctivé práce a vzkvétající země a princezny na ponících přeskakovaly duhu, vše vypadalo jako v pohádce. Růžově skvoucí se časy se však lehce přerušily, pokud trůn osiřel. Žádný dědic znamená nekontrolovatelný hon za korunou a divili byste se, kolik se najednou vyrojí koruny chtivých chamtivců. Kdo by netoužil mít moc nad celým královstvím a s ním i nezměrné bohatství? Člověk se pak musel mít na pozoru a spát s jedním okem otevřeným. Kdekdo kul plány a nebál se jít i přes mrtvoly. Spustila se krvelačná hra o trůny. Karetní hru Krvavý trůn (v originále Oriflamme) nám přináší vydavatelství Albi.

V krabičce najdete kromě pravidel balíček 50 karet rodu, 70 žetonků, ukazatel začínajícího hráče a ukazatel směru hry. Každý hráč dostane do ruky 10 karet jednoho rodu. Rody jsou barevně odlišené a mají svá bájná zvířata na rubu karet, jako žluté jednorožce, černé krakeny, zelené draky, červené gryfy a modré pegase. Každý rod má 10 karet, kde každá karta představuje jednu postavu nebo pletichu. V nabídce budete mít Lučištnici, Zbrojnoše, Lorda, Imitátorku, Špeha a Následníka. Výběr doplňují karty Vražda, Spiknutí, Léčka a Královský výnos. Každá karta má své schopnosti a je na vás, kdy a jak je využijete.

Na začátku hry začínající hráč, který vlastní žeton koruny, určí směr vykládání karet prostřednictvím natočení žetonu kopí. Následně každý si zamíchá svůj balíček deseti karet a 3 karty náhodně odloží. Zbývající karty si prohlédněte a od počátečního hráče je postupně budete vykládat lícem dolů. První hráč kartu vyloží ke kopí, druhý hráč si následně může vybrat, zda svou kartu vyloží k rukojeti, kde se otočí a vyhodnotí se dříve než první vyložená karta, nebo k čepeli a vyhodnotí se až po ní. To samé si rozhodnou i následující hráči. Pokud se kterýkoli hráč v průběhu vyhodnocování karet rozhodne kartu neotočit a nevyhodnotit, položí se na ni jeden žeton vlivu.

Jakmile všichni hráči vyložili svou první kartu, začne se od rukojeti kopí postupně jedna karta za druhou otáčet a vyhodnocovat, nebo pokud se hráč rozhodne svou kartu neotáčet, umístí se žetonek. Některé karty, jako například Léčka, nebo Spiknutí, vám přinesou více peněz, pokud je neotočíte hned. Takového Následníka je zase zapotřebí využít co nejdelší dobu, protože pokaždé, pokud bude aktuálně jediný vyložený Následník v řadě, Vám přinese jeden bod. Naopak karta Vražda přijde, zamorduje jednu kartu, jedno jestli již aktivní nebo neotočenou, shrábne peníz a jde na odhazovací balíček. Schopnosti karet jsou různé a smyslem hry je vytřískat díky nim co nejvíc žetonů vlivu. Kdo na konci hry má nejvíce vlivu, ten získá trůn, veškerou moc a po právu i půlku princezny a celé království. Pohádka je zpět.

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Karetní hra Krvavý trůn mne mile překvapila. Stal se z ní náš oblíbený filler a cestovní doplněk. Hraní je svižné, bez slitování, s velkým prostorem pro strategizování. Historické téma pěkně pasuje k četným mordům a podlému zacházení. Hodně záleží, jak umístíte karty a kdy a za jakých okolností se je rozhodnete odkrýt. Díky tomu máte možnost vytřískat najednou větší obnos peněz, což znamená větší sumu bodů, takže můžete hodně zamotat s pořadím i ke konci hry. Hra se dynamicky mění, protože odnětí tří karet z deseti vás nutí nezůstávat u stejné strategie a hráči také reakce pokaždé musí uzpůsobit. Znáte-li karetní hru Milostný dopis, určitě vás potěší, že tato hra má mnoho společného. Nicméně velkou výhodou zůstává, že u Krvavého trůnu všichni hráči odehrají celou hru, nikdo nevypadne hned na začátku jako v Dopise. Hraní můžete mít přibližně na 20 minutek.

PLUSY
+ Svižný filler
+ Cestovní velikost
+ Všichni hráči hrají až do konce hry
+ Strategická

MÍNUSY
– Grafika je příliš pochmurná a krabička na první pohled nezaujme
– Prvotní odebrání tří karet mi často rozhodne, zda budu vydělávat nebo ne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *