Útěk z vězení

(Recenze od Sváči)

Klika cvakla, dveře letí a ty v klepetech a s koulí u nohy vcházíš do svého nového bejváku, který bude tvým domovem na pěknou řádku let. Osud tomu chtěl, že z tebe nevyrostl ani klaďas, ani nedotknutelný šéf podsvětí. Jsi pouze prachbídný padouch a zlotřilý syčák. Nicméně teď se to, že jsi tvrďák, bude slušně hodit. Nikdo nechodí do vězení na rekreaci. Čeká tě tu boj o základní věci, včetně tvého života. Naštěstí krom všech záporných vlastností ti byla vnuknuta i slušná porce IQ. Sice ne tolik, aby tě nechytili, ale dostatek, abys hned začal snovat únikový plán. Plán zní: Co nejdříve vypadnout. Třeba budeš do Vánoc doma, kdo ví…

Desková hra Útěk z vězení byla vytažena z lochu vydavatelstvím Blackfire. V její krabici je zprvu uzavřeno 12 karet postav a kartonových figurek, herní plán, 6 balíčků karet gangů, tlustý balík předmětů a působivá zásobička cigár. Nejdřív si vyberte postavu, s jakou rolí se pustíte do nápravného zařízení. Je libo dvou metrákového kolose, potetovaného bijce, či spanilého hošana? Žádný nemá své silné stránky, které budete moci využít. Vcházíte s čistým štítem. K postavě totiž jen dostanete kartu s určitou jednorázovou schopností, se kterou si bude moci vydobýt respekt v průběhu hry. Současně hráči obdrží do ruky i 3 karty s akcemi a předměty.

Tah hráče se skládá ze dvou akcí. Můžete se projít po tvém novém sousedství, stačí hodit kostkou a dle padlé hodnoty máte dvě až tři možnosti, kam zajít. V nabídce je cela, jídelna, ošetřovna, venkovní dvůr a samozřejmě ty děsivě kluzké sprchy. V každé části basy máte nějaké akce povolené a nějaké nelze provést, proto je třeba se procházet a snažit se těžit z místa pobytu co nejvíce. Pro příklad na dvoře můžete zpeněžit nějaké drahocenné zboží. Za takový hambatý časopis vám tam utrhají ruce a zaplatí téměř zlatem – cena je 6 cigár! Posledním místem návštěvy zůstává samotka. Tam se dostanete jen díky speciální kartě, kterou použije váš škodolibý spoluvězeň.

Některé věci sice neprodáte, ale jsou skvělou surovinou pro přetvoření. Nouze naučila Dalibora housti, tak z vás bude skvělý kutil dobrodruh. Z kartáčku a žiletky vyprodukujete cenově dostupnou a velice efektní kudličku. Díky těmto vychytávkám se z vás stane hodně těžký soupeř. V bojích, které jsou na denním pořádku, se předvedete se svou sbírkou zbraní. Průběh bitky spočívá ve střídavém vykládání karet se zbraněmi mezi dvěma hráči/útočníky. Kdo vyloží jako poslední, vyhrál a druhému dal nakládačku. Poražený si odnese žeton zranění, který si může vyléčit na ošetřovně. Dokud to neuděláte, budete mít zkrácené možnosti, co podnikat.

Během pobytu ve věznici se hodí stát se členem nějaké místní komunity. Gangům se tu daří, rostou jak houby po dešti. Máte-li o členství zájem, nebude to zadarmo. Každá grupa má své zápisné, několik konkrétních předmětů, které jí musíte věnovat. Po přijetí získáte na oplátku kartu se schopností, která vám zůstane do konce hry. Díky ní se můžete stát například lepším rváčem. Výběr z gangů je široký, vybrat si můžete mezi kartelem, bajkery nebo třeba triády.

Nicméně pojďme na hlavní úkol. Nestačí jen přežívat, musíte si vydobýt cestu ven. V rámci kutilství si buď sestavíte lopatu, krumpáč, nebo si na kopání tunelu z vaší cely štípnete lžíci v jídelně. Pokud se máte jako prase v žitě a můžete si dovolit větší nákupy, na dvoře si můžete koupit lopatu za osm cigaret. Pak ale s ní ještě musíte projít vězením, než v cele budete moci začít kopat. Během cesty jste zajímavým cílem vašich spoluvězňů, pokud by rvačku vyhráli, lopata jim od vás spadne do klína zadarmo. Důvodem, proč si lopatu přeje každý hráč, je, že s ní jde tunelovat téměř samo. Jedna lopata vám vykope tři body, krumpáč dva body a lžíce jeden. Celkově si musíte vyhrabat hodnotu bodů závislou na počtu hráčů ve hře. Při hře čtyř hráčů musíte vydolovat 10 bodů, než budete na svobodě. A pak nejen že budete volný, budete navíc i vítěz!

Závěr

Moje hodnocení: 8,5 z 10
Desková hra Útěk z vězení vás opravdu vtáhne do role. Poznáte na vlastní kůži, že se s vámi za mřížemi nikdo nebude mazlit, možná leda ve sprchách. Rvačky číhají v každém koutě, sprchového nevyjímaje. V případě, že máte dostatek spoluhráčů, nebudete mít nouzi o konflikty. Díky nim se nebudete mít kdy ani kde se zastavit a adrenalin zůstane po celou dobu v červených hodnotách. Jednoduchý herní mechanismus doplněný širokou škálou akcí, barvitými událostmi a gangy tvoří velmi zábavnou a dynamickou hru. Bohaté detaily všech možných vtipných aspektů vězeňského života povyšují herní zážitek na vyšší úroveň. Ani grafické zpracování nezůstalo upozaděno, perfektně podtrhuje komiku celé deskové hry. Tuto párty hru si můžete užít až v šesti hráčích a strávit u ní kolem hodinky.

PLUSY:
+ Jednoduchá pravidla
+ Legrační detaily – od ilustrací po události na kartách
+ Dynamická a hodně konfliktní hra
+ Genderově vyvážené, možnost ženské věznice

MÍNUSY:
– V menším počtu hráčů výrazně klesá zábavnost
– Na výběr máte z 12 postav, rozdílnost je však pouze vizuální

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *