Spoj 5

(Recenze od Sváči)

Máte rádi vynalézavé párty hry, při kterých můžete popustit uzdu své fantazie? A ještě díky své kreativitě to natřít svým protihráčům. Hra Spoj 5 patří mezi asociační hry, tedy využívá první myšlenku, která vás napadne při spatření zadaných slov. Deskovou hru pojí s českou verzí Spoj 5 vydavatelství Blackfire.

Krabice obsahuje deset pestrobarevných destiček se slovy, deset obrázkových kostek a blok zápisných archů. Každý hráč má stejné podmínky. K dispozici dostane stejný čas, stejná slova a stejný arch, do kterého má zapisovat. Na stůl se rozloží pět vybraných destiček a vyberou se k nim odpovídající kostky. Kostky se náhodně hodí, a následně umístí do připravených otvorů. O výběru slov rozhoduje tedy náhoda.

To zajímavé ale začíná, když přichází na scénu vaše jedinečná mysl. Každé dvě kostky určují dvě slova, která by ve vás měla vyvolat souvislost, kterou obratem vepíšete do odpovídající kolonky na papíru. Výsledkem musí být jedno slovo nebo ustálené slovní spojení. Jde tu o bleskovost, protože musíte spojit, jak uvádí název, navzájem rovnou pět slov. Dohromady to činí 10 propojení. Aby to nebylo tak jednoduché, tak máte omezený čas na pouze zdánlivě dlouhé tři minuty, které vám pohlídají přesýpací hodiny.

Vaše poznámky si následně nahlas přečtete a s vašimi protihráči porovnáte a pobavíte se nad jejich bryskními výmysly. Bodová hodnocení nejsou nijak náročná, pokud se vám povedlo propojení slov a nikdo jiný nemá stejné, dostanete jeden bod. Když se stejná souvislost objeví na více arších najednou, dostanete body dva. Pokud nemáte vyplněno, nebo vám odpověď ostatní hráči neuznají, znamená to nula bodů. Současně si navzájem vyzkoušíte roli soudce, protože někteří spoluhráči si pletou představivost s nesmysly. Po rozdání bodů se znovu vyloží na stůl destičky s kostkami a zahrají ještě dvě kola. Vyhrává hráč s nejvyšším součtem bodů.

Závěr

Moje hodnocení: 7,5 z 10
Desková hra Spoj 5 patří k veselým a zábavným párty hrám, které vás jistě hned zaujmou. Skvěle zabaví i zaryté nedeskováře nebo konzervativní hráče, kteří trpí při pantomimě nebo jiných pohybově náročnějších párty hrách. Svižný postup zaručí přesýpací hodiny. Vymýšlení spojitostí mezi některými slovy nemusí být vždy prosté, jen očividné. Zdánlivě k sobě se nehodící slova pak budou vyžadovat promyšlenost a důvtip. Hru můžeme doporučit i mladším hráčům, než je uvedených 10 let, omezujícím se tu stává pouze jejich rychlost psaní. Z krabice je také patrné, že deskovou hru bude mít zahráno dva až osm lidí za přibližně 30 minut. Záleží zde na délkách vašich debat, zda odpovědi uznáte.

PLUSY
+ Moc pěkné barevné kostky
+ Cestovní velikost
+ Jednoduchá pravidla

MÍNUSY
– Součástí balení nejsou psací potřeby
– Těžko kombinovatelné slovo „Walt Disney“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *