SHIT HAPPENS

(Recenze od Sváči)

Určitě to znáte. Z ničeho nic se vám stane děsně trapná věc, cítíte se jak tragéd, že se z toho chvilku nemůžete vzpamatovat. Zkažený celý den. Druhý den se z toho oklepete a při první příležitosti vyprávíte bláznivou historku, co se vám to stalo, že se všichni můžou uchechtat. Znáte to? Pokud si nevzpomínáte, tak určitě víte o nějaké směšné situaci, kterou někdo vyprávěl vám. Je to legračnější, když se to nestane vám, že? 😀 Tak karetní hra Shit happens je takovými událostmi, které se staly někomu jinému, přímo našťouchaná!

Jak už se říká, cizí neštěstí potěší, tak proč si svojí náladu nezlepšit? A když by snad nestačila jedna malá karetka, máme tu pro vás a vaše bolavé srdéčko pro jistotu další dvě samostatně hratelné rozšíření, které dohromady dávají 600 SHIT HAPPENS karet. To už člověku musí nahodit náladu i na pár dní dopředu, no ne?

Nutno hned ze začátku dodat, že hra se nabízí pouze v angličtině. Textu na kartách nenajdeme mnoho, jen stručný popis situace, maximálně věta. Proto není problém i pro méně zdatné ve světovém jazyce si vystačit s translátorem na mobilu nebo s ochotným spoluhráčem. Nicméně i pokročilí mohou být zaskočeni některými peprnějšími výrazy a obraty, které v běžné mluvě často nevyužijeme. 😀

Základní SHIT HAPPENS

V první krabičce najdeme základní sestavu 200 karet, kde každá na sobě má po jedné nešťastné události. Situace nesou svůj přidělený „index trápení“ (Misery index), který staví všechny situace do řady od nejméně na prd (index 0,5) po totálně v háji – mírně řečeno (index 100).

Průběh hry

Každý hráč si před sebe vyloží tři karty, a seřadí si je zleva doprava od nejnižší hodnoty indexu po nejvyšší. Následně spoluhráč po vaší pravé ruce lízne novou kartu, nikomu ji neukazuje, pouze přečte nahlas popis situace. Vaším úkolem je pak uhodnout, jakou přibližnou výší indexu je situace označena. Zda je v rozmezí mezi první a druhou kartou, nebo mezi druhou a třetí, nebo úplně neškodná a půjde zcela vlevo? Netipujete přesná čísla, jen polohu ve vaší škále, jak to znáte u her tipu Timeline.

Na obrázku máme příklad. Máte vytvořenou stupnici ze tří kartiček, kde nejnižší číslo 14 znázorňuje „Tvá chyba prohrála velkou hru“, střední 45,5 získala „Vosa v ústech“ a nejvyšší číslo 93,5 „Chřestýš se zakousl do genitálií“. Z tohohle malého vzorku je citelně poznat, že se zvyšujícím se číslem roste i bolestivost a zdravotní dopad. A současně i sranda. 😀 A teď přichází váš úkol, a to rozhodnout se, kam byste šoupli kartičku „Všechny čtyři pneumatiky vypuštěny“. Pokud uhodnete, berete si kartu a hned si ji umístíte do své škály. V případě, že vyberete špatné rozmezí, nevadí, tipuje hráč po vaší levici, a tak dále. Pokud neuhodne nikdo, jste žabaři (tak je to opravdu v pravidlech 😀 ) a kartička se položí na odhazovací balík.

Tak, první kartičku máme zpracovanou. Nyní si líznete a čtete zase kartu spoluhráči po levici vy. Snadné, že? Samozřejmě s každou další kartičkou vznikají menší rozestupy mezi kartami, a tak i tipování se stává náročnější a náročnější. Pokračujete tak dlouho, dokud jeden ze hráčů nebude mít před sebou škálu z deseti karet. Vyhráli jste? Blahopřejeme, stal jste se „Králem hovnové hory“!

Někdo možná nebude souhlasit s indexy, protože cítí dle svých vnitřních hodnot, že něco by nesl hůře, než něco jiného. Tento příklad je jen ukázkový, kde jde nejsnáze pochopit, v čem hra spočívá. Ale v pravidlech se autoři zmiňují o konzultaci s odborníky z oblasti psychologie, práv a medicíny.

Ještě by bylo vhodné dodat, že udaná věková hranice je celkem oprávněná. Hra není vhodná pro mladistvé, nalezne se zde dostatek zvráceností, sexu, psychicky zničujících událostí nebo násilí. Ale pro dospělé spousta srandy a kvalitní zábavy. 😀

SHIT HAPPENS: 50 shades of shit

Prvním rozšířením karetky jsme obdrželi 200 nových karet. Už nápověda z názvu je jasná, ano, půjde o šťavnaté postelové trapasy. Kdo by řekl, že život může přinést tolik nečekaných a rozličných situací a upřímně doufám, že je alespoň část vymyšlená.

Pravidla jsou stejná, jako v původní karetce. Karty lze zamíchat mezi předchozí, protože desetinné čísla jsou jiná a nepřekrývají se, doplňují se. Pro příklad tady přikládáme foto, nejnižší index trápení 3,9 „Partner si vždy nechá ponožky oblečené“, střední index 50,9 „Rodina navštěvuje nudistickou kolonii“ a nejvyšší z vyložených karet má index 92,6 „Implantát na zadku se převrátí“. Ano, ani jedno není hezké, ale jde tu o míru rozrušení a následků, které to dle expertů z USA může mít na dotyčného. A jakou událost máte nyní umístit? Tak schválně, kam byste zařadili „Objevení použitého kondomu pod postelí“? 😀

SHIT HAPPENS: Too shitty for work

A máme tu poslední rozšíření z edice. Tentokrát vás název lehce šálí, jde o trapasy převážně na pracovišti nebo s ním spojené, ale ne nezbytně všechny, jak už můžeme vidět na náhledu. Nicméně po předchozích dvou krabičkách je to trochu suché, že. Pravidla opět odpovídají těm, které jsou popsána v první části recenze, a tak se dají míchat společně. Desetinné číslo je tu 0,2 a 0,3 a opět nám přináší 200 svérázných a nečekaných událostí pro naší potěchu a radost z cizího neštěstí.

V příkladu na obrázku vidíme nejnižší číslo 28,3 „Bankomat sežere tvou kartu“, v prostředku leží karta s indexem 36,2 „Kočka udělala bobky na koberec. Vy ale nemáte kočku.“, a nejvyšší z hodnot činní 91,3 „Letecká obsluha se ptá, zda někdo umí přistát“. Nevím jak vy, ale já bych s číslováním zde souhlasila. A začíná hra. Kam byste umístili čtvrtou kartu, kde stojí: „Objev: děda byl vrah Zodiak“?

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Malá karetka, která prolomí ledy opravdu rychle. Splňuje všechny hlavní parametry pro skvělou párty hru. Minimální pravidla k vysvětlování nováčkům a kompaktní balení vhodné na cesty jsou základem, další výhodou je, že ji nijak nelimituje počet hráčů. Dále přetéká vtipným obsahem a dospělácká tématika už je jen třešničkou na zvrhlém sexycake-u. Jediné, co může být bráno jako mínus, je, že indexy se zadali dle amerických občanů. Mají žebříček hodnot někde jinde, než jak by mohl být postaven u průměrných Čechů. Například dostat se na black list pro létání letadlem by nebylo tak vysoko, Američané to nesou zřejmě dost těžce. Super hra, která zaujme i nehráče. Věřím, že nezůstanete u jedné dvoustovky!

PLUSY
+ Malé cestovní balení
+ Nekonvenční zábava
+ Uslyšíte hlasitý smích

MÍNUSY
– Anglický jazyk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *