Paranormální detektivové

(Recenze od Sváči)

Desková hra Paranormální detektivové s klidem zastane hlavní roli deskoherní párty. Krev vám pořádně rozproudí. Nicméně krev v žilách z duchařiny může i tuhnout! 😳 Zábavná deskovka, kde se komunikací s duchem zemřelého snažíte vyřešit smrt člověka. Rychle nastartujte dedukci, chce to zjistit všechny šťavnaté detaily jako první! Deskové hře Paranormální detektivové vdechlo češtinu vydavatelství Blackfire.

Nejdříve si rozdělíte role losováním, na niž závisí, jak se pak budete moci s duchem dorozumívat. Celkem máte na výběr z 5 osobností a šestý hráč bude zabit a hrát za ducha. Chuděra.
Mrtvý má tu výsadu, že jako jediný ví, co se mu stalo. Veškeré podrobnosti si přečte na své příběhové kartičce. Kartiček, co se oběti stalo, je celkem 28. Obsahují informace, které můžete sdělit detektivům, co by na místě činu by bylo očividné. Jde o pohlaví, věk a oblečení oběti a jestli má viditelná zranění.

Chtěli jste být taky jako Horatio z kriminálky Las Vegas i s jeho slunečními brýlemi? Ten tu sice není, ale výběr máme tu široký. Osobnosti detektivů se herně moc neliší, zda budete hrát za kyprou matku představenou, cikánskou kartářku, mladého detektiva Colomba, tvrďáckou fanynku Spotifi, nebo dědu s fešáckou bradkou, je jedno. Jde spíš o to, kdo bude mít jaké karty interakce, které jsou předurčené podle role.

Už tušíte, co se stalo hned po prvních informacích? Ne? Tak můžeme začít s vyptáváním se nebožtíka. Každý detektiv dostane stírací tabulku s fixem, kam si bude zapisovat poznámky a podezřelé, zástěnu ať Horatiovo rozumy nikdo neopisuje, a až 7 akčních karet do ruky. Každá akční karta nabízí jednu možnost spojení se s nebožtíkem a dotázat se ho na jednu otázku. Není to ale tak jednoduché. Odpověď bude ale pouze ve formě, jakou akční kartičku použijete.

Druhů interakcí máme celkem devět. Každá interakce nám zprostředkuje odpověď ve formě, jakou interakci si zvolíme. Duch nemůže vyslovit klasická slova nebo vrtět hlavou, zda ano nebo ne. Používá prostředky ke komunikaci, například tarotové karty, komunikační tabulku s písmeny, pantomimu, kreslení prstem, vydání zvuku, ukázáním na předmět v místnosti nebo stupnici ducha. Velmi zajímavý způsob komunikování je aranžování dvou provázků, které mají v sobě drátek. Jdou pěkně ohýbat a drží svůj tvar. Odpověď nemusí být vždy jasná a konkrétní, berte to jako dílek skládačky. Dohromady musíte zjistit celý příběh, tedy zjistit kdo, nebo co zabilo oběť, jak, kde, čím a proč.

Otázku, kterou položíte, je třeba promyslet a pronést ji tak, aby na ni nešlo odpovědět ano nebo ne (tzv. otázku doplňovací). Například „Kdo byl ten vrahoun?“ „Proč ti to někdo udělal?“ „Kde jsi zaklepal bačkorami?“ „Čím tě klepla ta pepka?“, nebo více zjišťovací okolních důvodů, například „Jak rychlá byla tvoje smrt?“ „Co jsi dělal za job?“, které vám můžou více pochopit příběh, který vedl k oné tragédii. Jakmile jste si jako detektiv jistý, že máte všechny potřebné informace (kdo, jak, kde, proč a čím), dáte je ke kontrole nebožtíkovi. Duch vám nahlédne přes rameno na desku a zhodnotí vaše poznámky. Nakonec vám napíše bez řečí číslo, kolik máte správných dedukcí. Není dobré to uspěchat, protože celkově máte jen dvě kontroly a pak šmitec.

Duch má také v rukávu tři karty interakce, na které postupně přijde řada po vyžádání kontroly od živáčka. Pokud duch ohodnotí poznámky a napíše pětku na desku, jako vyřešení případu a konec hry, už není zapotřebí dál napovídat. Pokud ale v nějakém aspektu detektivové stále tápou, napoví svým spoluhráčům jednou z kartiček, jak nejlépe může. Ducháček totiž také touží po odhalení svého příběhu. Hru vyhrává jak detektiv, který dořeší případ, tak i duch, který správně napovídal.

Závěr

Paranormální detektivové nabízí poutavé hraní na obou stranách břehu, ať už se pídíte po spravedlnosti, nebo čekáte na světlo. Není jednoduché se zeptat tak, aby Vám poskytl duch co nejuchopitelnější odpověď zrovna tou formou, jakou interakce nabízí. Současně z nejasného naznačování a neúplného popisu si spojit veškeré dohady do uceleného příběhu je kumšt. A když si necháte zkontrolovat prvně své postřehy a obvinění na kartičce a duch Vám napíše například číslo 2, nevíte, které myslel, že jsou správné. Můžete se zcela mylně domnívat, že ty správné jsou ty chybné… Nicméně duch nemá o nic míň jednodušší úděl. Vymyslet, jak nejstručněji a nejpřesněji zareagovat na zadanou otázku a současně použít přidělenou interakci, také není prča. Zkuste si namotat na provázku nápovědu, že jste umřel utonutím, co na to říkáte? Teda ve výsledku je to velká prča. Lze se na tom vyřádit a kreativitě se tu meze nekladou. Především ze strany ducha mohou být vidět skvělé výkony.

Moje hodnocení: 7 z 10
Zábavná párty hra, která má zajímavé mysteriózní téma a neobvyklé pojetí dorozumívání se. Pokud znáte karetku Černé historky, řekla bych, že je v jádru podobná, ale zde máme podstatně více propracovanou a rozmanitou verzi. Hra vypadá na stole skvěle, má hodně karet i komponentů. Ačkoli jsou komponenty většinou z měkkého papíru, hře to nijak neuškodí a může si díky tomu dovolit velmi přijatelnou cenovku. Atraktivní vzhled deskové hry také vybízí k zahrání. Navíc, když již vyčerpáte zásobu příběhových karet, je k dispozici mobilní aplikace Paranormální detektivové, kde získáte další záhadné události k rozluštění (v českém jazyce). Zkrátka hru mohu jen doporučit.

PLUSY
+ Pro větší počet hráčů
+ Velká variabilita příběhů díky aplikaci
+ Originální úkoly
+ Hodně zábavy za nízkou cenu

MÍNUSY
– Někomu nemusí vyhovovat doteky jiných hráčů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *