Mazaný lišák

(Recenze od Váši)

Nebudu vám mazat med kolem pusy, když vám prozradím, že Mazaný lišák je zajímavá párty hra, která vám může slušně prohnat mozkové závity. Jedná se o kooperativní hru pro 2-6 hráčů, takže, když využijete, jak název napovídá, svou bystrost, mazanost a důvtip, půjdete na to správně od lesa. Celé hraní je odkázáno na komunikaci a týmovou spolupráci, tak nahoďte lišácký úsměv a půl práce je hotovo. Na český trh nám lišáka i s pytlem zázvoru přineslo vydavatelství Albi.


Hra obsahuje 150 oboustranných kartiček se slovy, stojánek na karty, 30 popisovacích kartiček, mazatelné fixky, hadřík na stírání, 24 žetonů „líbíků“ a krátká pravidla. Hned na začátku se musím pozastavit nad faktem, že i když je tato hra na čas, tak v balení nenajdeme přesýpací hodiny. Budete si tak muset vystačit s časovačem na mobilu nebo na hodinkách, nebo využít přesýpací hodiny z jiné hry.

Jeden z hráčů se ujme role lišáka a ostatní se stanou stopaři. Lišák se podívá na první kartičku a zase ji schová do zásobníku. Stopaři uvidí pouze nápovědu z jaké oblasti hádané slovo pochází. Například, kdyby klíčové slovo mělo být Labuť, stopaři by viděli jako nápovědu nápis Zvíře. Hra se hraje na sedm kol. V každém kole napíše každý stopař na kartičku indicii, u které si myslí, že mu pomůže zjistit hádané slovo. A položí je vedle sebe do řady. Lišák pak na začátek řady umístí žetony „líbíků“ podle toho, kolik karet s indiciemi souhlasí s hádaným slovem. Ale už jim nepoví, které přesně to jsou. U psaní indicií si můžete pustit fantazii na špacír a psát tam téměř cokoliv. U zvířete to může být třeba: má 4 nohy, chlupaté, létající, žije ve vodě, nebo zda je predátorem…

Závěr

Moje hodnocení: 7 z 10
Hra patří mezi kooperativní, takže buď všichni vyhrají a nebo prohrají. Když stihnou stopaři uhodnout slovo do konce sedmého kola, tak se mohou všichni radovat z výhry. Během hraní zjistíte, že pokud pokládáte špatné indície, nedokážete se dobrat ke správné odpovědi ani během sedmi kol. A to se většinou jedná o jednoduchá slova.
Hlavní předností této hry vnímám její vizuál. Je krásně sladěna v červeno-černo-bílé barvě , a to jak krabice tak i veškerý obsah. V obchodě tak dokáže mezi ostatními párty hrami vyniknout. Když máte rozjetou párty a vytáhne se nějaká párty hra, většinou se všichni chtějí rozdělit do týmu a soupeřit proti sobě. Zde Mazaný lišák nemůže díky kooperaci uspět. Z mého pohledu bychom hru doporučili především pro rodinné hraní. Odehraní jedné partie Mazaného lišáka zvládnete klidně za 15 minutek, tak se v roli Lišáka můžete víckrát prostřídat.

PLUSY
+ Hra krásně vypadá
+ Vhodná pro široké publikum
+ Hodí se pro rodinné hraní

MÍNUSY
– Absence přesýpacích hodin
– Nemožnost soupeření mezi sebou 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *