(Recenze od Sváči)

Nacházíte se na velkolepé, kulinářské, lehce neortodoxní tržnici, kde zrovna probíhá jarmark. Zde seženete ingredience snad na vše, na co si vzpomenete. Cítíte se na mistry kuchyně, nebo spíše jako alchymisti ala paprťála? Nezáleží, jestli ve vašich představách chcete v kotlíku honit buřta, vařit lektvar lásky, nebo Beef Bourguignon. Jak to však tak bývá ve vaření obvyklé, pokud chcete ukvedlat nějakou dobrotu, musíte do ní nasypat samé dobroty. Pokud máte přísady pochybného vzhledu i původu, zřejmě z toho vzejde pěkná šlichta. Pak už záleží na vašem talentu, zda to dotáhnete, že vás to vystřelí z trenek, nebo vám to bouchne do tváře. Tuhle krabici plnou všelijakých podivných surovin nám ukuchtilo v češtině vydavatelství MINDOK. Současně nám k ní již vydalo rozšíření Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky, o kterém si povíme příště. A nedávno oznámilo brzké představení rozšíření Kvedlalové z Kvedlinburku: Alchymisti.
Do každé krabice vám už připravili instantní směs, která je namíchána z hracího plánu, čtyř kotlíků, čtyř flakonků lektvaru a čtyř látkových pytlíčků. Dále byla dochucena více jak tuctem dřevěných ukazatelů bodů a kola, šestistrannou herní kostkou, hrstkou drahokamů a balíčkem karet. Naštěstí nešetřili žetony pikantních ingrediencí. Pro vlastní použití nezapomněli ani na knižní destičky a hrdé pečetě. Následně se můžete už připravit k plotně.

Každý hráč dostane kotlík, pytlík pro vlastní směsku ingrediencí a flakón. Na desce kotlíku je již při prvním pohledu vidět, že budeme hrát krouživými pohyby. To aby se nám výsledný eintopf nedejbůh nepřipálil u dna a vše se řádně prokvedlalo. V sáčku budete mít od začátku k dobru nějaké množství sanytru, který vypadá jako lehce řízné bílé houbičky. Dodají omáčku a trochu té pikantnosti, ale bacha na to, nesmí se to s ním přehnat. Jakmile budete mít v kotlíku více jak 7 jednotek těch zvláštních bílých žvejk, řachne vám obsah a vše je nenávratně v čudu. Krom bílé ingredience budete mít od začátku i jeden kousek dýně a jednoho zeleného pavouka křižáka.

Tah hráčů začíná v jednu chvíli pro všechny najednou. Všichni v jednu chvíli vylosují ze svého pytlíčku jednu přísadu a umístí ji na plánek, kde se budou následně rovnat od středu. Podle výše hodnoty uvedené na přísadě se umístí o jedno až čtyři místa dále od středu nebo při každé další nově vylosované od poslední umístěné. Tahejte jeden žeton za druhým, ale nesmíte přesáhnout celkový součet hodnot bílých částeček 7, jinak máte po hehe a body se vám nezapočtou. Jediná záchrana může být lahvička s jakýmsi lektvarem. Možná je to sójovka, možná magi, která dokáže poslední vytaženou bílou houbičku před vhození do kotlíku vrátit do pytlíčku. Flakon po použití otočíte na prázdnou stranu a znovu si ho můžete nakoupit až na konci kola, pokud máte dva drahokamy volně k prohýření.

Hráči se snaží šoupnout do kotlíku co nejdelší možnou spirálu ingrediencí, protože pak dosáhnou větší hodnoty pro následný nákup a výši bodů. Nákupem si budete moci rozšířit pestrost přísad o jednu dražší nebo dvě různé a přihodíte si je do pytlíčku k původním. Šíře nabídky vás čeká velmi široká. Můžete si vybírat z žluté mandragory, zeleného pavoukovce, černé můry smrtihlava, červené mochomůrky, modré havraní lebky, nebo z fialové duše.
Tyto zajímavé ingredience totiž v sobě ukrývají své vlastnosti a dodají eintopfu šmak. Hned se budete těšit na výsledek, až ho naservírujete ostatním pro bodové ohodnocení. Pro příklad, když bude vyložená červená kniha s jednou záložkou, tak při vytažení červené mochomůrky ji umístíte vpřed podle počtu, kolik již máte do kotlíku vmíchaných dýní. Nebo pokud máte v kotlíku nejvíce smrtihlavů ze všech hráčů, máte na výběr. Můžete si na konci vaření vybrat jeden rudý kamínek, nebo si můžete šoupnout svůj středový žeton o pole dále a začít tedy vaření již s jedním krokem vpřed.

Po nákupu, rozdání drahocenných rudých rubínů a případného doplnění sójovky se následně vydáte na nové kolo, novou kulinářskou akci. Na začátku vývařovny se ještě otočí aktuální akční karta, která vám nastíní novou situaci, se kterou se budete muset v novém kole popasovat. Dělí se na dva druhy, modré jsou funkční po celé kolo, fialové pouze v ten správný čas, který je na ní popsán. Některé vám můžou slušně pomoci, tak to využijte. Stejným způsobem postupujete v kvedlání až do devátého kola, které je finální. Na konci se spočítají body za nasbírané rudé rubíny a za aktuální hodnotu pro nákup. Kdo získal nejvyšší počet bodů, stal se nejlepším kvedlačkou a vyhrává.

Závěr

Moje hodnocení: 8,5 z 10
Originální desková hra jak názvem, tak ilustracemi i tématem. Zábavné hraní, kde si vlastním rozhodováním, jaké suroviny si zvolíme k nákupu, skládáme jedinečnou směs, která nám může přinést vítězství. Je zde dostatečný prostor pro strategii, avšak součástí je i náhoda, jaké žetonky si vytáhneme z látkového sáčku. Hru současně osvěžují akční karty, které každé kolo malinko změní, aby nebyly jednotvárné a ohratelné. Ingredience se od sebe hodně liší, proto můžete různě experimentovat. Hráče, kteří neměli tak šťastnou ruku jako ti ve vedení, hra kompenzuje myším kamenem, který jim pomáhá začínat s vkládáním přísad do kotlíku s větším odsazením od středu. Pokud by nedocházelo k této kompenzaci, bodově opožděný hráč by vítězícího už nikdy nemohl dohonit. Jedno odehrání vám zabere asi 45 minut. Hru můžeme doporučit jak strategičtějším hráčům, tak i pro rodinné hraní.
PLUSY
+ Variabilita, každé hraní bude trochu jiné
+ Vyváženost – hráč, který prohrává má stále šanci prorazit
+ Nádherné ilustrace
+ Dřevěné komponenty
MÍNUSY
– Podíl náhody je zde opravdu obrovský