Jízdenky, prosím! Londýn

(Recenze od Váši)

Vážení cestující, při pohledu z okénka na levé straně můžete vidět slavnou Londýnskou hodinovou věž Big Ben. Dále pojedeme přes Trafalgar Square, kolem Tower Bridge, nemineme Baker Street a zpět kolem Hyde Parku. Naše vyhlídková jízda vás proveze všemi hlavními londýnskými památkami a slavnými místy. Tak si udělejte pohodlí, připněte pásy, držte čapky, tahle jízda bude vážně fofr. Komu jedna jízda nebude stačit, může se svézt zas a znovu! Na tuto projížďku Londýnem (originál Ticket to Ride London) nás vyvezlo vydavatelství Blackfire.

Hra je tentokrát určená pro 2-4 hráče a oproti svým větším bratříčkům (jako je například verze Evropa) vám zabere pouze něco kolem čtvrt hodiny. Herní plán neobsahuje kontinent, jak jsme zvyklí, ale najdete na něm jen jedno město. Vítejte v Londýně, a to ne ledajakém. Ocitnete se v 70. letech, kdy ulicemi zní rocková hudba a oblečení září pestrobarevnými barvami. Vaším úkolem opět bude propojit různé stanice tak, jak vám udávají vaše karty cílových stanic. Za dokončené trasy z vašich karet cílových stanic získáváte na konci hry body, ale pokud se vám je dokončit nepovede, body naopak ztrácíte.

Stanice jsou na mapě mezi sebou propojeny tratěmi, které jsou jedné barvy a různé délky. Aby mohl hráč umístit své doubledeckery na plán, musí z ruky zahrát tolik karet, kolik políček má daná trať. Karty musí být stejné barvy. Po umístění autobusíků na herní plán si hráč ihned započte body. Čím delší se mu povede obsadit trať, tím více bodů získá. Některé tratě mezi stanicemi jsou šedé. Na ty lze použít karty libovolné jedné barvy. Kromě jednobarevných karet zde najdeme také duhovou kartu s obrázkem autobusu. Ta funguje jako žolík a může být použita jako jakákoli barva.

Ze hry byly odstraněny všechny moduly, jako jsou například tunely, trajekty, nebo nádraží a zůstalo jen jednoduché stavění tratí. Mapa Londýna je rozdělena na 5 městských čtvrtí, a pokud se hráči podaří propojit všechny stanice jedné čtvrti, získá za to náležitý bodový bonus. Jakmile některému hráči zůstávají dvě a méně figurek autobusu, spustí se poslední herní kolo a projížďka Londýnem se chýlí ke svému konci.

Závěr

Moje hodnocení: 8 z 10
Když jsem poprvé slyšel, že se Ticket to Ride zmenšilo, aby se dalo odehrát za 15 minut, říkal jsem si, že to nemůže fungovat. A ejhle, hned první partie mi ukázala, jak moc jsem se zmýlil. Veškeré karty i herní plán byly zmenšeny a hra se tak vejde i na malý stůl. Velikost krabice je na cesty ideální a v plastovém insertu má každý komponent své místo. Plastové vagónky jsou v Londýně nahrazeny pěknými modýlky ikonických dvoupatrových autobusů. Pravidla hry se vešla do malé brožurky připomínající turistického průvodce po Londýně. Herní plán září všemi barvami, a proto mě trošku mrzí, že barvy autobusíků jsou takové mdlé. Hra svou krátkou herní dobou udrží pozornost dětí po celou partii. Vzhledem k jednoduchým pravidlům a vizuálu bych ji určitě doporučil jako vstupní hru pro nehráče. Nevýhodou u této nové verze hry je, že už se mi nechce vracet k jejím starším bratříčkům a raději sáhnu po tomhle rychlém filleru.

PLUSY
+ Krásné 3D doubledeckery
+ Jednoduchá pravidla
+ Velmi krátká herní doba

MÍNUSY
– Původní verze Jízdenky, prosím! se už na stůl nejspíše nedostanou
– Zelená a fialová barva hráče nelahodí mému oku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *