Jízdenky, prosím! Evropa

(Recenze od Váši)

Vážení cestující, na první kolej přijíždí mezinárodní express, Ticket to Ride! Vzhledem k nedávnému oznámení výroční edice této hry jsem si řekl, že nebude na škodu si ji připomenout. Původní verze vyšla již roku 2004 a stala se ihned populární po celém světě. Ještě aby ne, když po rozbalení krabice na vás vykoukne 240 vagónků v 5 různých barvách, k tomu velký herní plán s mapou železnic USA a spousta karet. Edice, o které se dnes budeme bavit, vyšla pár let po té. Mapu USA vyměnila za nám známější mapu Evropy a navíc s sebou přinesla i pár nových prvků. Na český trh ji pro nás plnou parou přivezlo vydavatelství Blackfire a dokonce poslední dotisk nese již český název Jízdenky, prosím! místo původního Ticket to Ride.

Hra je určena pro 2-5 hráčů a tato jízda po Evropě bude trvat přibližně hodinku. Na herním plánu se nachází většina velkých evropských měst a vedou mezi nimi různě dlouhé železniční tratě. Vaším úkolem bude jich co nejvíce propojovat a vytvořit co nejdelší trasu. Ostatní hráči se vám v tom budou snažit zabránit, tak se nenechte vykolejit. Od začátku hry máte v ruce některé karty cílových stanic, které byste se měli snažit propojit. Čím delší trať, tím více bodů, ovšem má to háček. Když se vám nepovede dokončit, tak jste si nechali ujet vlak a body uvedené na kartě naopak ztrácíte.

Každé město na mapě je s jiným spojeno tratí, která je jedné barvy a různé délky. Aby mohl hráč umístit své vagónky na plán, musí z ruky zahrát tolik karet, kolik políček má daná trať (karty si do ruky dobírá neustále během hry). Karty musí být stejné barvy, jakou má trať. Například z Madridu do Barcelony vede žlutá trať o 2 políčkách, aby na ni mohl hráč umístit své vagónky, musel by z ruky zahrát 2 žluté karty. Po umístění vagónů na herní plán si hráč ihned započte body. Čím delší se mu povede obsadit trať, tím více bodů získá. Některé tratě mezi městy jsou šedé. Na ty lze použít karty libovolné jedné barvy. Poslední speciální kartou je lokomotiva ta funguje jako žolík a může být použita jako jakákoli barva. Pro toho, komu se povede vytvořit nejdelší nepřerušená trasa, je připravena odměna ve formě vítězných bodů navíc.

Tak a teď se dostaneme k prvkům, které přináší navíc titul Evropa. Jsou to trajekty, tunely a nádraží. Pokud chcete stavět trajekty, potřebujete vždy jednu nebo dvě (žolíkové) lokomotivy. U tunelů zas dopředu nevíte, jak dlouhý doopravdy bude, a jestli na něj máte v ruce dost karet. A v neposlední řadě jsou to malé plastové modely nádraží, které vám pomáhají využívat některé tratě soupeřů. Každý z hráčů má od začátku hry tři. A na konci dostane vítězné body za každé nádraží, co nepoužil.

Moje hodnocení: 7 z 10
Hra vyšla již před spoustou let, ale pořad má co nabídnout. Verze s Evropou je díky přidaným prvkům více hráčtější než její americký bratříček. Jízdenky, prosím! jsou bezpochyby zaměřeny na rodinné hraní, ale užijí si ji i náročnější hráči. Díky tomu, že mezi městy vede většinou jen jedna trať, tak tam dochází k interakci mezi hráči v podobě boje o to, kdo dřív trať zabere. Hru bych nedoporučoval hrát ve dvou lidech. Mapa je obrovská, ve dvou je tam spousta místa a vytrácí se ta zábava spojená se zabíráním tratí. Ještě jednou musím vyzdvihnout plastové vagónky, nejen že vypadají na mapě krásně, ale je skvělý pocit žmoulat si je mezi prsty a čekat, jestli vám nějaký soupeř nezabere trať, kam je chcete umístit. A když vám někdo zkazí plány, nezbyde vám nic jiného, než upustit páru a jet dál. 🙂

PLUSY
+ Krásné 3D vagónky
+ Jednoduchá pravidla

MÍNUSY
– při hře ve dvou hráčích mizí interakce mezi hráči

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *