Břink!: Potopené poklady

(Recenze od Sváči)

Břink! Švuuunk! Prásk! Zní to jako epická bitka našich komiksových hrdinů bojujících o svůj holý život během zachraňování vesmíru, tak jako ho známe, že? Nicméně tentokrát ale za ten rambajz můžete vy. Když si při vynášení pokladu nekoukáte pod nohy a zakopnete i o svůj vlastní palec, navíc v temných podzemních chodbách, kde se ozvěna nese jako smršť, není se čemu divit. Rozšíření deskové hry Břink!: Potopené poklady nám ulovilo vydavatelství REXhry.

Ohlédnutí za základem

Každý hráč se na začátku hry stane hamižným trpaslíkem, který při vidině klenotů a zlata postrádá bázeň a hrdinně se vrhá do útrob podzemí. Vůbec si nepřipouští, ze každý nepatrný zvuk a nepřiměřený pohyb může probudit krvelačného draka. Pak už je každá rada drahá, a když máte už do ruda zuřícího draka, na úprk je už dost pozdě. Trpaslíci, ač vstupují do jeskynního labyrintu společně, spolu nekooperují. Naopak každý, kdo vytočí draka, tím vytáčí draka pro všechny. Ve zkratce by bylo ideální rychle skočit do podzemí, nabrat nejdražší kousky a co nejvíc prachů (1 peníz = 1 bod), rozběsnit draka a vyběhnout ven, aniž by vám ostatní trpaslíci stačili. Pokud totiž zůstanou v hlubinách, nebude se jim počítat ani jeden bodík. Chachá!

Hlavním herním mechanismem Břinku je deck-building. Tedy stavíte si svůj vlastní dobírací balíček karet, ze kterého neustále dokola lízáte a hrajete. Na začátku má každý hráč dobírací balíček složený ze stejné variace 10 karet. Zde najdete 6 karet Loupení, které uplatníte na nákup nových karet, jednu kartu pohybu o jeden krok a jeden nákup Po kolenou, jednu kartu Úkrok pro pohyb pouze o jeden krok a dvě zpropadené karty Klopýtnutí, tedy břink a rachot už mezi dveřmi.

Když přijdete na tah, vyložíte před sebe 5 karet a využijete všechny akce, které poskytují. Popojdete, břinky odložíte ve formě kostiček na určené místo na herní ploše, ze které pak budou mizet do pěkného látkového sáčku, a nakoupíte si karty. Díky nim váš balíček získá nové grády. K dispozici máte pokaždé balíčky tří stejných karet, které nejsou bodově zajímavé, ale jsou ideální pro začátek. Rozjedou vás za lacino ve všech směrech – karta Průzkum vám poskytne nákup v hodnotě dva a ještě jeden krok, karta Žoldák vám umožní probojování se kolem šelmy nebo sesekání Skřeta a karta Tajemná kniha nemá žádnou akci, ale zaručí vám 7 bodů na konec hry. Dále bude vždy v nabídce 7 karet vyložených pro možnost nákupu. Čím dražší, tím buď nadupanější schopnost, nebo tím vyšší bodová hodnota. Záleží, jak si svůj balíček nakopnete a jaká komba vám pak bude rozjíždět.

Vaše cestování nebudou však brzdit pouze počty kroků na kartách, nýbrž i herní plán. Některé místnosti jsou od sebe více vzdálené, což je zobrazeno dvěma stopami. Na přesun z místnosti do místnosti zde budete potřebovat hned dva kroky. Jinde zas přesunu bude bránit příšera, kterou buď obejdete a odnesete si od ní jedno zranění, nebo ji sesekáte jedním mečíkem z vyložené karty a projdete na pána.

Během toulek v labyrintu chodeb narazíte i na obchůdek. Osobně nevím, co by to mělo být za undergroundové doupě, kde nejspíše bují černý trh nebo ilegální podsvětí včetně nekalých praktik, ale světe div se, vskutku zde v podzemí můžete oblézat krámy. Pokud jste si již našetřili sumičku 7 mincí, vzhůru na nákupy! Můžete je střelit za módní batůžek, díky kterému unesete najednou dva cenné artefakty, nebo si zde koupíte slušivou korunu. Případně o něco praktičtější klíč, který není tak bodově rajcovní jako koruna, ale odemkne vám cesty, o kterých se ostatním protihráčům nesnilo. Další zajímavé místo na plánu je velká místnost, kde si jen tak zadarmo, že máte cestu kolem, můžete vzít a odnést opičí sošku.

Rozšíření Potopené poklady

Jak už název napovídá, rozšíření přináší nový herní plán, kde jsou nejspodnější jeskynní místnosti zaplavené vodou. Díky tomu nám hra přináší nové možnosti i povinnosti, které s sebou přináší cestování vodními tunely. Doplňuje původní Břink! o 35 nových karet, podpultovku do krámku, oboustranný herní plán, kartu dravé Zlaté rybky k sesekání místo Skřeta, destičku krámku a konečně pro nás zlatokopy i jeden velký poklad a dva malé pokládky.

Při shoppingu si nyní vyzkoušejte potápěčskou výbavu, díky které můžete bez obav do hlubin vod. Bez ní si totiž musíte hlídat čas strávený ve vodě, dochází vám kyslík, a když se zdržíte na delší čvachtando, roste vám šňůra zranění. Nicméně pokud máte dostatečně pohybových karet v balíčku, tak pro vás nebude problém jeden tah proplavat zatopenou oblastí a druhý tah vylézt na souš a nedechnout se bez ztráty zdraví.

Herní plán je inovován ještě o nový, výjimečně rezonující druh chodby. Stačí jen tudy projít, a je jedno jestli jste tichý jako myška, či snad ninja, už řinčíte a musíte odložit kostičku Břink. Dalším doplněním hry zde jsou odhazovací karty, jejichž efekt se spustí, pokud ji ve svém tahu vyložíte a následně odhodíte. Nemyslí se tím však odložit na konci tahu na odkládací balíček. Je ji třeba zkombinovat s kartou, která má naopak spuštění svého efektu, pokud odhodíte nějaké vyložené karty.

Závěr

Moje hodnocení: 9 z 10
Velmi povedená deck-buildingová základní hra Břink! si žádá takováto parádní rozšíření. Díky nim se neohraje a udrží si stálou úroveň herního nasazení a nadšení. Grafici herní plány i karty moc hezky zpracovali, dřevěné figurky zlatokopů mi ke konceptu moc pasují, stejně tak i kostičky zvuku břink. Hru můžete mít ve velké míře ve svých rukách, záleží na vás, jaké karty si nasbíráte a můžete tedy hodně taktizovat a každou hru měnit strategie. Na krabici se udává věk 12+, my ji však můžeme s klidem doporučit i pro hráče, kteří hranice nedosahují. Textu na kartách nenajdete dohromady tolik. Nicméně je zapotřebí hlídat, kdy jaký popisek je platný, ale jinak není důvod, proč si hru nezahrát ve 2 až 4 i s mladšími hráči. Partii odehrajete přibližně za hoďku.

PLUSY
+ super základní hra sama o sobě
+ jedno z mnoha skvělých rozšíření
+ jednoduchá, snadno pochopitelná pravidla
+ přibyla destička pro obchůdek

MÍNUSY
– pokud někdo sebere první klenot, na který přijde, a uteče ven, hru si ostatní hráči nestihnou užít
– občas se stane, že vyložená nabídka karet k nákupu není pro nikoho z hráčů zajímavá a na dlouho se sekne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *